Důvod k panice to rozhodně není. Takže pár tipů pro neúspěšné – poloprázdných škol, možná lepších než si myslíte, je ve východních Čechách i po pondělním prvním kole přijímacích zkoušek stále dost. Vlastně většina. Volných míst je plno. Dokonce i na dříve přeplněných gymnáziích. A o opomíjených technických oborech, řemeslech a učilištích ani nemluvě.

„Sem tam lze najít převis uchazečů nad počtem přijímaných, ale většinou se studentů naopak nedostává. Už teď nám chybí ve školách v kraji 500 studentů a kvůli ubývajícímu počtu dětí se obáváme, že během několika let bude podstav tři tisíce studentů,“ uvedl Pavel Jankovský, vedoucí odboru školství královéhradeckého krajského úřadu.

Situace tady došla tak daleko, že kraj dokonce začal na nejopuštěnější učiliště lákat na prospěchová stipendia.

Takže co teď: sednout si k počítači a nejlépe na stránkách školských odborů krajských úřadů v Pardubicích či Hradci Králové si najít druhou příležitost. Zjistíte tu nabízené studijní obory, počty volných míst, telefonické kontakty i odkazy na internetové stránky škol. Ty ostatně nabízejí informace vůbec nejčerstvější, krajské weby jsou aktualizovány zpravidla se zpožděním.

Pro druhé kolo si navíc můžete podat už neomezené množství přihlášek. Takže je potřeba dávat pozor, aby se náhodou nekryly termíny zkoušek.

Ale ani to by v řadě případů nebyla tragédie. „Druhé kolo pořádáme 18. května. Ale pokud i poté nám zbudou volné kapacity, pozdě na přihlášku nebude vlastně až do konce srpna,“ uvedl ředitel zemědělského učiliště ve Chvaleticích na Pardubicku Oldřich Semenec. Podobná benevolence panuje i v řadě dalších škol. Důvod je prostý. Především na učňovské obory se hlásí tak zoufale málo dětí, že berou prakticky každého. A bez přijímaček.

„Vždyť dnes už ani gymnázia nejsou schopná své stavy naplnit,“ přisvědčil ředitel Střední školy automobilní v Holicích Michal Šedivka.