Volných míst je dvakrát víc než deváťáků

Poslední týden mají deváťáci na rozhodování, která ze středních škol je pro ně tou vysněnou a stane se jejich novým „domovem“.
Za týden, v pondělí 15. března, začnou školy sčítat došlé přihlášky a naplno se roztočí kolo přijímacího řízení. To však nebude letos natolik „žhavé“.
Žáků devátých tříd základních škol v celém kraji je letos necelých pět tisíc. Zato volných míst na středních školách téměř 12 tisíc. Přijímací zkoušky tak přestávají být pravidlem a podobně jako již v loňském roce se budou konat jen na gymnázia a několik málo odborných škol.

„Výhledy ukazují, že naše poloprázdné střední školy se nezačnou zaplňovat ani ve výhledu budoucích nejméně osmi let. Například některá gymnázia, svou podstatou výběrové školy, si dnes žádný výběr dovolit nemohou. Kraj na tento trend musí reagovat a přizpůsobit hustotu sítě škol měnící se realitě,“ uvedl Jiří Nosek, krajský radní odpovědný za oblast školství.

Podobný názor má i ředitelka Střední odborné školy veterinární v Hradci Králové Hana Rubáčková. „Je to katastrofální situace. Zásah kraje by byl potřeba. Bohužel vše je o penězích a momentálně ty úspěšnější školy dotují ty, kde je málo žáků. Což je velká škoda,“ míní ředitelka školy, která s novými studenty nemá problém. Letos sice nastal mírný pokles zájmu ze strany studentů, ale vše podle Rubáčkové souvisí se snižujícím se počtem vycházejících žáků. „Vloni jsme měli 250 uchazečů, letos jich máme zatím 180 a myslím si, že se dostaneme na dvě stě zájemců,“ dodala.

Veterinární střední je jednou z mála škol, kde se přijímačky konají. Navíc letos ještě byla zpřísněna kritéria pro přijetí bez zkoušek.

Zkušenosti se sloučením škol už má Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov. Té se dotklo zužování před dvěma lety. Tehdy se ještě jednalo o SOŠ a SOU Nový Bydžov a Střední školu technickou a řemeslnou Hlušice.

„Domnívám se, že nyní je počet škol na Novobydžovsku odpovídající. Navíc si oborově ani nekonkurují,“ uvedl zástupce ředitele Václav Dostálek. Zájem žáků tentokrát sledují s napětím.

Zatím je rozložení přihlášek do jednotlivých oborů nerovnoměrné. „Například o obor elektrikáře – silnoproud, přestože je ve stipendijním programu kraje, je malý zájem,“ dodal Dostálek.

Ředitelé škol stejně jako vloni kritizují možnost tří přihlášek v prvním kole přijímacího řízení. Je to pro ně až do poslední chvíle velká neznámá, kdo z přijatých studentů skutečně nastoupí. „Navíc se ani nemůžeme podívat, na jaké další školy se žák hlásí a zda ta naše je pro něj prioritní,“ poznamenala Rubáčková.

Školy v regionu

Hradec Králové
Gymnázium Boženy Němcové, Gymnázium J. K. Tyla,
OA a Jazyková škola,
SOŠ a SOU Hradební,
SOŠ a SOU Vocelova,
SOŠ veterinární,
SPŠ stavební,
Střední průmyslová škola,
SŠ služeb, obchodu a gastronomie,
SUPŠ hudebních nástrojů,
VOŠ a SOŠ zdravotnická

Nový Bydžov

Gymnázium Nový Bydžov,
SŠ technická a řemeslná,
VOŠ a SOŠ J. Maláta

Smiřice

SŠ potravinářská

Stěžery

SOŠ veřejnosprávní a sociální