Ke stavbě lávky přes Labe nedaleko královéhradeckého Aldisu už je opět o krůček blíže.

Město osloví vítěze soutěže Libora Kábrta, kterého magistrát v květnu vyřadil kvůli možnému střetu zájmů. Jeden z porotců se totiž ze statického hlediska podílel na vzniku téměř totožného díla stejné architektonické dílny, které se účastnilo soutěže v Jaroměři

„Nechali jsme rozhodnutí na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten rozhodl, že je vše v pořádku, takže jsme vrátili do hry původní vítězný návrh," vysvětlil primátor Zdeněk Fink.

Dodal, že město bude muset za řízení zaplatit kolem třiceti tisíc.

Stavbu protahovaly protesty ekologů
Hradec Králové usiluje o výstavbu lávky pro pěší a cyklisty více než deset let, lávka má propojit lokalitu Šimkových sadů a kongresového centra Aldis s třídou Karla IV. v centru města.
Už v roce 2003 vznikl v zóně pěší bulvár téměř za 23 milionů korun. Na něj měla navázat lávka. Ale právě protesty ochránců přírody přípravy na její stavbu oddalovaly.

A co teď? „Podle pravidel oslovíme vítěze pana architekta Kábrta, aby pokračoval v přípravě lávky," potvrdil Petr Brůna, hlavní architekt královéhradeckého magistrátu.

Lávku také čeká zařazení do rozpočtu, vzniknout musí dokumentace k územnímu řízení, stavebnímu povolení. Podle radnice se určitě stavět příští rok nezačne. nejdříve v roce 2016, kdy mělo být původně hotovo.

„Kdo ví, jak to bude. Znáte to. Bude jedno odvolání, druhé, pak se někdo přiváže ke stromu a vše se zdrží," pousmál se Martin Soukup, náměstek primátora.

Vadit by neměla 
ani památkářům

Lávka by měla mít dvě podpěry lanovou konstrukci s ocelovými žebry a plochu pro chodce ze železobetonu.

„Líbilo se nám mimoúrovňové řešení cyklistické dopravy po obou březích, protože cyklotrasy vedou pod lávkou. Měla by vyhovovat památkářům, ale i ornitologům," prohlásil po soutěži Jindřich Vedlich, náměstek primátora.

Ten narážel na spory, které lávku provázejí už léta. Nejprve ochráncům přírody vadilo, že by lávce měl ustoupit osmdesátiletý dub červený, pak ještě oponovali, že 
v místě je startovací dráha ptactva z Labe.