Pěnu produkující pachy člověka, predátorů a spáleniště, která by zvěř sváděla ze silnic na bezpečnější trasy, rozmístí letos myslivci na Hradecku na zhruba dvacítce úsecích komunikací druhých a třetích tříd. „Myslivecké spolky argumentují tím, že neustále narůstá střetů vozidel se zvěří, především pak zvěří černou. Dochází tak k velkým škodám nejen v jejich honitbách, ale hlavně na majetku motoristů. Proto jsme se rozhodli jejich žádosti vyhovět," říká radní zodpovědný za oblast životního prostředí  Jan Tippner. Kraj tak mezi všech svých pět okresů rovným dílem rozdělil na nová zradidla 300 tisíc korun.  „Možnosti využít zdarma přípravky na ošetření úseků, kde nejčastěji dochází k dopravním nehodám se zvěří využilo  18 místních spolků či honiteb," sdělilo vedení okresního mysliveckého spolku Hradec Králové.

Bezpečněji by se tak v souvislosti s přebíhající zvěří měli cítit řidiči cestující poblíž Blešna, Nového Hradce Králové, Černilova nebo Smiřic. Pachová zradidla v podobě pěny umístí na stromy či dřevěné kolíky také myslivci v Pileticích, Vysoké nad Labem, Předměřicích, Stěžerách nebo Nechanicích. Nová zradidla by měla být v celkovém součtu instalována na 10 až 15 kilometrech vytipovaných úseků.

Jen letos se v kraji se zvěří střetlo už 66 řidičů

Ilustrační fotoHradecko - Své o tom ví i pan Stanislav z Hradce Králové. Mladou srnu „potkal" se svým fordem minulou zimu a hned tak na něj podle svých slov nezapomene: „Všiml jsem si jí pozdě, i když jsem brzdil snad i očima, srážce už nešlo zabránit," vzpomíná na osudné zimní ráno. Jeho vůz byl na odpis, srna ještě stihla odbelhat do lesa, kde uhynula.

Škody za více než milion korun

Pojišťovny přitom řeší podobných příběhů desítky a jejich počet navíc rok od roku stále roste. „V Královéhradeckém kraji jsme platili motoristům náhradu škody v souvislosti se střety se zvěří v roce 2013 ve 48 případech, o rok později v 72 případech a v roce 2015 zatím v 66 případech," potvrdil mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

Každoročně škody na zdemolovaných vozech překročili milion korun. „Jejich rozptyl byl ale velmi široký – od dvoutisícových částek za odřený lak až do statisícové částky za téměř totálně zničený vůz. Nemusí jít vždy o koroptev, která vyletí z pole a rozbije projíždějícímu vozidlu světlomet," přibližuje Václav Bálek.