Na první pohled vypadá jednoduše. Ladný pohyb po vodní hladině s primitivním pohupováním v kolenou. Tak takhle nějak vypadá podle laika jízda na vodním skákadle neboli aquaskipperu. Jediná jízda stačí k tomu, aby se idyla rozplynula jako pára nad hrncem. Udržet se na hliníkové konstrukci připomínající vodního ptáka není zas tak jednoduché. Natož si dovolit udělat roznožku, přetočit řídítka nebo udělat holubičku.

„Pod vedením trenéra, to zvládne člověk do půl hodiny. Určitě nebude dělat roznožku, ale dokáže se udržet na hladině a ujet několik metrů,“ říká s úsměvem Karel Hodač, který se v sobotu zúčastnil druhého Mistrovství České republiky Water-Bird CUP 2009.

On sám začínal s jízdou na aquaskipperu před dvěma lety. Tehdy se k němu dostala nahrávka, na níž se mladík pohybuje po vodě na prapodivném stroji s neuvěřitelnou lehkostí a rychlostí. „Vzhledem k tomu, že jsem potápěč a všechny sporty kolem vody mě baví, tak jsem neváhal a na internetu jsem si zjistil, o co se jedná,“ popisuje začátky Hodač.

První jízda však pro něj byla horor. „Kolem nás nebyl nikdo, kdo by to uměl a od koho bychom ten pohyb mohli odkoukat. Po třech hodinách padání do desetistupňové vody, jelikož jsme to zkoušeli hned v březnu, jsme usoudili, že budeme výrobek reklamovat, protože nefunguje,“ vysvětluje dnes již zkušený jezdec, který v Hradci na Stříbrném rybníku vyhrál jízdu na padesát metrů.

Tehdy však nezvládl ani na skákadlo nastoupit bez toho, aniž by se s ním potopil. „Teď už je to jednodušší. Okruh lidí, kteří se jízdě na vodním skákadle věnují, se rozšiřuje,“ dodal Hodač. Na Stříbrném rybníku se ve čtyřech disciplínách utkalo o pohár pro nejlepšího jezdce 30 závodníků. Mezi nimi byla i jedna žena. Diváci se mohli nejvíc pobavit při volné jízdě o nejlepší trik.

Na hladině se objevila synchronní formace dvou labutí ve slušivých bílých sukýnkách, která vystřihla část slavného baletu Petra Iljiče Čajkovského Labutí jezero. Vlnu ovací sklidila i jízda zajíčka Playboye. Ten předvedl na závěr salto do vody. „Je to krásný sport. Největším zážitkem byla pro mě jízda na mořských vlnách. Tím nejhorším je naopak okamžik, kdy to člověk přepálí a dvě stě metrů od břehu zjistí, že už nemůže a musí plavat se skákadlem na rameni zpět,“ dodal Karel Hodač.

Video připravujeme.