„Na koupališti ve volné přírodě na Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě je voda na základě rozborů ze 7. 8. 2023 nebezpečná ke koupání. Provozovatel ukončil koupací sezónu k 10. 8. 2023. Provoz rekreačního areálu je nepřerušen,“ sdělila ve čtvrtek 10. srpna za Krajskou hygienickou stanici Královéhradeckého kraje (KHS) Lenka Hartmanová.

Dlouhodobým problémem přírodního koupaliště v blízkosti hradeckých lesů jsou sinice. Ty se každoročně kolem poloviny prázdnin se stoupající teplotou vody v rybníku přemnožují a vodu obarví na zeleno. Město proto chystá opatření, která by měla pomoci zlepšit kvalitu vody v rybníku.

Provozovatelem kempu Stříbrný rybník jsou Městské lesy Hradec Králové.

Psali jsme:

Stříbrný rybník je přichystaný na další sezónu. Voda je zatím přirozeně nahnědlá. Až se začne oteplovat, začnou se množit i sinice.
Voda ze Stříbrňáku musí pryč. Se sinicemi zatočí dravé ryby a kořenová čistička

Hygienici v tomto týdnu prověřovali kvalitu vody i v dalších koupalištích v Královéhradeckém kraji.

V pondělí 7. srpna odebrali vzorky vody v koupací oblasti vodní nádrž Rozkoš – Velká Jesenice, tam je podle hygieniků voda vhodná ke koupání.

Na Oborském rybníku v Jinolicích je zhoršená jakost vody způsobená zvýšeným počtem sinic a chlorofylu. „KHS proto upozorňuje na mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní potíže. Po koupání se proto doporučuje osprchovat v místě čistou vodou (veřejně přístupné sprchy jsou k dispozici na obou plážích),“ upozornila Lenka Hartmanová.

Na přírodním koupališti Vrchlabí – Vejsplachy je aktuálně voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, po koupání se doporučuje osprchovat se.

Uprchlý vězeň Pavel Červený.
Pomůžete s dopadením? V Hradci Králové utekl vězeň odsouzený za krádeže

V tomto týdnu má KHS k dispozici také výsledky rozborů vzorků vody odebraných 7. srpna na koupališti ve volné přírodě Dachova u Hořic, na nádržích ke koupání Sobotka, Mladé Buky – Sejfy a na Tyršově koupališti ve Dvoře Králové nad Labem. Tam všude je voda vhodná ke koupání bez jakéhokoliv omezení.

Na všech umělých koupalištích v kraji je voda ke koupání vyhovující.

Vzhledem k vývoji počasí hygienici upozorňují na platnost výsledků laboratorních rozborů k uvedenému datu odběru. „U koupališť ve volné přírodě, nádrží ke koupání a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody ke koupání v důsledku přívalových srážek,“ vysvětlila Hartmanová.

KHS sleduje jakost vody pouze na vodních plochách uvedených na webových stránkách www.khshk.cz. Na ostatních vodních plochách není kvalita vody monitorována a koupání je zde podle Hartmanové na vlastní nebezpečí.