„Nejde jen o staré a nemocné stromy, drtivá většina je naprosto zdravá," zlobí se Adam Záruba, který už proti kácení vytvořil petici.

Označkované stromy jsou po obou březích Orlice mezi silničním okruhem a železným mostem Klapákem a dále po levém břehu kolem jezu Mlejnek až téměř k Malšově Lhotě.

Rozsáhlé kácení chystá Povodí Labe s.p., stromy jsou na jeho pozemcích.  „Zatím pouze plánujeme, vybíráme stromy," snaží se zmírnit vyhrocenou situaci Jana Burianová, mluvčí podniku, nicméně dodává, že skutečně připravují žádost o umožnění kácení na příslušné orgány. Stromy jsou podle podniku staré a nemocné, mohou se vyvrátit, narušit hráze nebo ohrozit pod nimi se pohybující lidi.

„Je to smrtící rána pro celou lokalitu, z nádherného kousku přírody ve městě zbyde jen depresivní poušť," rozčiluje se hradecký právník Štěpán Kalousek.

Z kácení není nadšený ani primátor města Zdeněk Fink. „Jsem zásadně proti. Pokud to půjde, budeme se snažit spolu s odborem životního prostředí kácení zabránit," slibuje první muž města. Zároveň však dodává, že pokud to zákon Povodí Labe povoluje, nebude to tak jednoduché.

O legálnosti celé akce mluví i Adam Záruba. „Prý striktně uplatňují jakousi metodiku ministerstva zemědělství, podle které nesmějí být stromy na návodních stranách ochranných hrází, což je přinejmenším nelogické," dodává.

Pokud tedy příslušné orgány povolí, stromy se odporoučí k zemi. „Po kladném projednání na úřadech začneme kácet. Na vhodných místech počítáme s náhradní výsadbou," potvrzuje Jana Burianová, mluvčí Povodí Labe.