Kongres, na nějž se sjelo téměř 300 účastníků z 32 zemí Evropy, byl pojat velkoryse a během jeho konání se uskutečnila řada workshopů, veřejnosti přístupných akcí a edukačních seminářů.

„Letošním tématem je Pacient ve středu zdravotní péče – z laboratoře k občanům, kdy chceme zdůraznit důležitost úlohy pacienta," přibližuje hlavní organizátor Lukáš Höchtberger. Hradečtí a brněnští studenti farmacie věnovali takzvaným měkkým technikám velkou část programu. Do popředí se dostává pacient, komunikace s ním a poskytnutí zpětné vazby.

„Dalším zásadním tématem, které se v současné době často probírá, je rozdíl pohledu lékaře a farmaceuta," doplňuje spoluorganizátor akce Lukáš Dušek. „Lékař vychází z léčby a z toho, co zná ze zkušeností a knih, farmaceuti pak zkoumají skutečnou účinnost léků," dodává.

Kongres se však neodehrával jen za zavřenými dveřmi. Pro veřejnost byla například v pátek připravena akce, která nabízela příchozím změření tlaku zdarma.

Hradečáci se tak mohli dovědět o rizicích vysokého krevního tlaku. „Předchozí sjezd v Makedonii upozorňoval na důležitost mytí rukou. U nás je mezi občany vysoký podíl těch s vysokým krevním tlakem, proto jsme se rozhodli pro toto téma," vysvětluje Lukáš Höchtberger.

Lidé v Hradci jsou milí, libuje si Sandra ze Slovinska
Téměř tři stovky účastníků ze 32 různých zemí Evropy. To byl podzimní sjezd studentů farmacie v Hradci Králové, který skončil v neděli. Zahraniční studenti se kromě informací ze světa farmacie měli možnost seznámit také s naší zemí. A jak se jim líbilo v krajském městě? „Česká republika je krásná země. Navštívili jsme Prahu, Kutnou Horu a ubytováni jsme v Hradci," popisuje Sandra Hočevar ze Slovinska, viceprezidenta pro vzdělávání z organizace EPSA, která Česko zná už z dřívější doby. „V Hradci je to příjemné a cítím se tady dobře. Hlavně lidé jdou zde milí," dodává.

Jakub Vrba