„Snažili jsme se přiblížit hlavně dění přímo v Hradci Králové," říká k výstavě, která začala pondělní vernisáží a potrvá až do 7. února, další z jejích autorů, student Pedagogické fakulty Jakub Sofka.

Zhruba desítka studentů  začala na projektu pracovat začátkem prosince. Šlo o jejich vlastní iniciativu, s prvotním nápadem přišel Pavel Žalský. „O událostech, které se staly od Pražského jara po Sametovou revoluci, se u nás moc nemluví. Řada lidí je má v živé paměti, pro mladší generaci už tak známé nejsou. Výstava by tuto historii chtěla stručně shrnout."

Studentský historický klub se do pátrání pustil na vlastní pěst. Prolézal státní okresní archiv, archiv univerzity a dával dohromady zajímavé fotky i texty, vzpomínky hradeckých pamětníků.

Úsilí několika studentů, kteří na všem pracovali ve svém volném čase, se vyplatilo. Nápad se zalíbil i jejich kolegům na brněnské a olomoucké univerzitě, kde by se do podobného projektu chtěli pustit také.

Zájem o zajímavou výstavu na celkem 18 panelech projevilo i Muzeum východních Čech, kam výstava po svém skončení poputuje.

Expozice je k vidění pro širokou veřejnost ve druhém patře objektu společné výuky hradecké univerzity, v budově A. Předcházely jí i další akce, jež inicioval historický klub: pietní akt k výročí sebeupálení Jana Palacha, který studenti uspořádali 15. ledna  a promítání dobových dokumentů, jež se uskutečnilo 23. ledna za přítomnosti pamětníka Miroslava Rázka.

Veronika Skřivanová