Letos společně uspořádaly už sedmý ročník a opět nechyběly stánky s chemickými a fyzikálními pokusy, zábavné soutěže a hry. Hrajme si i hlavou má totiž jasný cíl –  ukázat veřejnosti, že přírodní vědy nejsou taková otrava, jak se ze školních lavic může zdát.

Zmijozelští studenti

Z množství stánků s různorodou přírodovědnou tématikou se největší fronty tvořily u pobočky Školy čar a kouzel v Bradavicích.

„Že si tu zahrajeme na zmijozelské studenty, napadlo spolužačku o hodině chemie," směje se blondýnka Štěpánka Fráňová v černém kouzelnickém klobouku, která studuje právě učitelství chemie. Po vyřčení zaříkadla maluje dětem na ruce rudé čáry připomínající krev: „Je to reakce chloridu železitého s rhodanidem draselným.

Vznikne komplex a jedna sloučenina, která je takhle krvavě červená," vysvětluje udivenému žákovi třetí třídy základní školy, který se hned běží „pochlubit" paní učitelce. Kromě přesvědčivě vypadajícího krvácení si děti zkoušely zapálit oheň bez sirek nebo obarvit papírovou růži.

Zakřesat pazourkem a rozdělat tak oheň jako to dělali lidé v pravěku si mohli zájemci vyzkoušet na druhé straně areálu. „Pak tu ještě máme speciální pěnu, která hoří, ale nepálí," říká studentka Klára.

Braillovo písmo

Mimo pokusy se návštěvníci mohli také dosyta sportovně vyřádit. Skákal se tradiční panák, v mžiku vyrůst jste mohli na chůdách a v neposlední řadě také objevit krásy moderního provazochodectví na dozorované slackline.

Novinkou posledních dvou ročníků je spolupráce se Speciálním pedagogickým centrem pro zrakově postižené děti, s jehož pomocí si mohl kdokoli zkusit chůzi se slepeckou holí nebo napsat své jméno Braillovým písmem.

Pohrát si i hlavou  můžete zaskočit na Tylovo nábřeží ještě zítra. Čeká vás laserové bludiště.

Michaela Zumrová