Středoškolská stávka za klima dorazila v pátek do Hradce Králové. Přes 200 studentů se sešlo kolem deváté hodiny na Masarykově náměstí. Po krátkém úvodním prohlášení organizátorů se studenti vydali na pochod městem. Hradeckým centrem během pochodu zněla hesla jako „Máme holé stromy“, „Uhlí patří pod zem“ nebo „Opusťte své domy, pojďte sázet stromy“. Důvodem, kvůli kterému se studenti rozhodli k tomuto protestu, je klimatická změna planety, respektive nečinnost české vlády, která se podle nich tomuto problému dostatečně nevěnuje. „Nehodláme sedět ve škole, abychom se připravovali na budoucnost, která nás už dost možná nečeká. Odmítáme jen nečinně přihlížet, jak se svět čím dál tím rychleji řítí do záhuby,“ vysvětlila motivaci jedna z organizátorek hradecké stávky Magdaléna Hlaváčková.

"K čemu sedět v lavicích, když ti, kteří rozhodují o naší budoucnosti, nedělají nic pro to, abychom vůbec nějakou měli,“ ptají se organizátoři stávek v ČR.

Na Masarykově náměstí se objevili studenti nejen z hradeckých škol, ale i i z dalších východočeských měst - například z Pardubic a Litomyšle. Na akci promlouvali ke stávkujícím řečníci z řad studentů, ale i odborníci z různých ekologicky zaměřených organizací. „Napočítali jsme 230 účastníků, což nás mile překvapilo, protože v Hradci byla takto organizovaná akce poprvé,“ pochvalovala si další z organizátorek Michaela Bubeníčková z Gymnázia Boženy Němcové. Stávka podle ní nebyla poslední, další se chystá už na 24. května. „Zatímco páteční stávka byla naší reakcí na nečinnost české vlády, ta další plánovaná bude celosvětová,“ vysvětlila Bubeníčková, podle níž studenti velké problémy s kantory kvůli stávce neměli. „Někteří učitelé nás pouze v souvislosti se stávkou nabádali k tomu, abychom si důkladně zjistili, za co stávkujeme. Já ale myslím, že studenti, kteří na stávku přišli, to moc dobře věděli,“ zakončila.

Podle organizátorů v pátek stávkovali středoškoláci ve více než 15 českých městech. Studentské stávky za klima jsou po celém světě inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se loni v srpnu rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu za mír.