Zhruba deset tisíc vysokoškolských studentů má v krajské metropoli k dispozici jen jeden studentský klub. Město i obě univerzity se shodnou na tom, že je to málo. Z tohoto důvodu už téměř před šesti lety vznikl plán na rekonstrukci chátrající Pajkrovy flošny ve vysokoškolský klub. Poslední čtyři roky město Hradec Králové i Univerzita Karlova (UK) veřejně deklarují zájem o spolupráci při realizaci projektu. Přesto to vypadá, že současní studenti se během doby svého studia dočkají otevření klubu jen stěží.

V dubnu loňského roku uvedla náměstkyně primátora Romana Lišková pro Deník, že doufá ve vyřešení majetkových záležitostí mezi UK a městem do konce roku 2017. Převedení poloviny objektu na univerzitu je totiž nezbytné k tomu, aby se na rekonstrukci mohly obě strany finančně podílet. Od té doby však situace opět utichla. „Zatím se to neposunulo. Jsme v kontaktu, ale projednávají to nyní v Praze, odkud je univerzita řízená. My čekáme na jednoznačnou informaci, že ty peníze na to dají a půjdou do toho. Jakmile se to stane, jsme připraveni na vyřešení majetkových záležitostí. Projekt podporujeme, máme zájem o to, aby se situace vyřešila, ale je to iniciativa univerzity,“ řekla k situaci náměstkyně Lišková nyní.

Miroslav Patrik z hnutí Děti země.
Miroslav Patrik: D11 budu dál sledovat

Jeden z hlavních propagátorů projektu studentského klubu profesor Alexandr Hrabálek z Farmaceutické fakulty UK přiznává, že sám neví, v jakém stádiu se nyní situace nachází. „Od rektora UK mám informaci, že jeho podpora myšlence rekonstrukce Pajkrovy flošny trvá. Univerzitní mechanismy jsou ovšem opravdu dlouhé,“ řekl Hrabálek, který má pověření od děkana farmaceutické fakulty k jednání s městem. Důvod zdržení celého projektu však Hrabálek vidí zejména na straně města: „Nejdříve to totiž trvalo tři roky mého neustálého vyptávání se primátora i náměstkyně Liškové, než město poslalo univerzitě dopis s nabídkou spoluúčasti a převedení poloviny objektu do rukou univerzity. Teď už je více než rok míč na straně univerzity a mně nezbývá, než věřit slovu rektora,“ doplnil Hrabálek.

Že univerzita o projekt nadále stojí, potvrdil i Petr Podzimek z rektorátu UK. „Univerzita má zájem Pajkrovu flošnu v Hradci Králové zrekonstruovat a proměnit ji ve studentský klub sloužící pro vzdělávání lékařů. V současné době je situace taková, že jsme předložili tento záměr na ministerstvo školství s žádostí o získání finančních prostředků. Do dnešního dne nebylo ze strany ministerstva rozhodnuto,“ uvedl Podzimek. To náměstek pro rozvoj města Jindřich Vedlich za město Hradec Králové potvrzuje, že magistrát projekt nejen podporuje, ale je připraven i k financování poloviny ze zhruba 35 milionové rekonstrukce. „O projekt máme enormní zájem, osobně udělám všechno proto, aby tam do budoucna ten studentský klub vznikl. Je tam předpoklad, že by to bylo financováno jak univerzitou, tak městem a my jsme připraveni polovinu částky zainvestovat,“ informoval Vedlich.

Opravy na Velkém náměstí v Hradci Králové.
OBRAZEM: Látání děr za miliony

Tomáš Kulhánek