Mladí, naštvaní a odhodlaní. Tak by se dali popsat studenti středních a vysokých škol, kteří se ve čtvrtek po 12. hodině sešli na Masarykově náměstí, aby dali najevo svůj nesouhlas se současným politickým děním. Do celostátní výstražné stávky s názvem #VyjdiVen se hradečtí studenti připojili poklidným protestem.

Cílem stávky bylo apelovat na politické představitele, aby dodržovali ústavní zvyklosti. „Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty,“ uvádí studenti ve své výzvě. Nelíbí se jim ani to, že vláda v demisi činí zásadní rozhodnutí, která mohou ohrozit ústavu.

Na Masarykově náměstí řečníci kritizovali politické představitele a postavili se za svobodu médií.

Jako první si vzal slovo organizátor hradecké stávky Vojtěch Rademacher. Podle něj má akce ukázat, že mnoha mladým lidem současná politická situace není lhostejná.

Ilustrační foto
Z přímé volby mají obavy

Nebezpečný čtyřlístek

Po organizátorovi k davu promluvil Adam Kracík, který podotkl, že v české politice čtyřlístek není symbolem štěstí, ale nebezpečí: „Vládní garnituru tvoří estébák a trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš, Tomio Okamura z krajně pravicové strany SPD, komunista Vojtěch Filip a samozřejmě prezident Miloš Zeman.“ Prezidentovo jméno doprovodili studenti hlasitým bučením a smíchem. Kracík upozornil, že tento politický čtyřlístek svými kroky ohrožuje demokracii.

Prezidenta Kracík kritizoval za to, že útočí na svobodná média a „trolluje“, tedy provokuje urážlivými či irelevantními poznámkami. V tom podle něj vyniká i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Je to profesionální troll, který nepotřebuje jídlo ani pití, protože se živí vztekem lidí, které rozčílí.“ Studenti Kracíkův výrok opět ohodnotili smíchem.

Po projevech na náměstí zazněla píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, která se stala symbolem odporu proti nedemokratickému režimu.

Vrby na Orlickém nábřeží podle ochranářů nebylo nutné kácet. Technické služby však mají jiný názor.
Stromy mizí ve velkém z města. Ochranáři nevědí proč

Do omluvenky stávka

Studentka Střední průmyslové školy stavební Alžběta Rejlová přišla, aby dala najevo nesouhlas s děním v politice. Na náměstí se svými spolužačkami mohla být jen díky omluvence, škola jim stávku nepovolila. Studentka věří, že akce může něco změnit: „Když se ve více městech sejdou lidé, kteří si jdou za stejným cílem, určitě je to možné.“

Student Biskupského gymnázia David Jarkovský je naopak skeptický, podle něj stávka nejspíš nebude mít reálný dopad.

Svou nespokojenost s politiky dali studenti najevo i několika transparenty. Jeden z nich hlásal: „Nechceme komunistickou mlátičku!“

Některé školy zvolily jinou formu protestu, jejich studenti alespoň symbolicky vyšli před školu.

Ministr dopravy Dan Ťok předvedl své atletické schopnosti.
Kdy se vrátí dělníci, aby dokončili D11?