„Pro všechny případy jsme měli na obranu před medvědy světlici. Ještě, že jsme ji nemuseli použít, protože na obalu měla datum spotřeby: rok 2001," bavil posluchače na besedě o své cestě na Bajkal student pedagogické fakulty Ondřej Vokatý.

Přednášková místnost, která hostila jeho besedu se záhy naplnila kvůli představení v ruštině. Studenti z divadelního spolku Inspirace zpracovali povídku Alexeje Berezina Jednání.

„Autor je ruský blogger, žijící v Jekatěrinburgu. Jsme s ním v kontaktu a dokonce vyjádřil přání naše zpracování vidět," uvedl řežisér představení Jaroslav Sommer.

Lehce absurdní kousek popisuje jednání ve firmě na téma, jak narýsovat sedm kolmých čar. Sommer musel několik rolí připsat, protože herců je ve spolku více než postav v povídce.

„Rozuměla jsem asi tak deset vět, ale naštěstí jsem věděla, o čem příběh je a kdy se smát," prozradila jedna z divaček, studentka Andrea Javůrková.

Pedagogické dny – na co ještě zajít?
Pedagogické dny jsou určené především odborné veřejnosti – učitelům a studentům pedagogických oborů. Přístupné jsou však, až na výjimky, i zájemcům z řad veřejnosti.

• Již v úterý od jedné odpoledne bude v budově na Hradecké přednášet Jitka Mocháčková o Etické výchově na základních a středních školách. Naváže tak na dopolední workshop na stejné téma.

• Ve středu od desíti hodin povede Václav Martinec dílnu rétoriky, prozradí sedmero srozumitelné a příjemně znějící mluvy. V aule OSV od devíti hodin promluví v panelové diskuzi držitel Templetonovy ceny Tomáš Halík a italský filosof a pedagog Umberto Galimberti. V atriu OSV od šesti večer zacvičí děti z MŠ Kampanova spolu se studenty z Katedry tělesné výchovy a sportu.

• Ve čtvrtek doporučujeme zavítat na na přednášku držitele zlaté olympijské medaile z Barcelony 1992 desetibojaře Roberta Změlíka (koná se od dvou odpoledne) nebo na odpolední komentovanou prohlídku vybraných královéhradeckých památek nazvanou Po stopách Josefa Gočára.

• V pátek pak program uzavře přednáška Josefa Smolíka z Masarykovy univerzity v Brně, který bude mluvit o subkulturách mládeže a sociálně patologických jevech.

Po celou dobu konání akce si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu, kterou vytvořili studenti z Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby.

David Rozsíval