Během něj hodlají bojovat proti chystaným reformám vysokých škol.

„Jste dav, nebo fronta na banány,“ burcoval protestující, jichž dorazila přibližně stovka, jeden z organizátorů. „Semknout!“ vyzýval. „Chcete studovat na škole bez prostředků?“ pokračoval. „Chcete dělat profesi bez budoucnosti?“ Odpovědí mu bylo nejdříve poněkud nesmělé a později celkem hlasité NE!

„Chceme, aby se naše aktivita dostala až k ministru Dobešovi. Doufáme, že naše požadavky vyslyší a reformy se změní,“ říká Zuzana Jedličková z Hradeckého studentského hnutí 2012.

Jedna z vůdčích postav protestů pak představila výraznou osobnost, která přišla studenty podpořit.  Petra Grulicha ohlásila jako odcházejícího děkana. A ten na její „hru“ přistoupil.

„Když jsem v roce 2006 nastoupil na filozofickou fakultu, myslel jsem si, že budu dělat smysluplnou práci, ale nyní se odcházím registrovat na úřad práce,“ pronesl nejvyšší muž fakulty. „Je to recese, tedy zatím, ale reformy nejsou dobré. Proto podporuji Týden neklidu.“

Jeho postoj koresponduje s faktem, že rebelující studenti spolupracují s vedením školy. Původně totiž chtěli ochromit život celé univerzity, blokovat také dopravu v jejím okolí, ale nakonec nachystali akce, které nebudou tak tvrdé. „Okupační stávka by vypadala, že protestujeme proti naší škole, ale tak to není. My nesouhlasíme s připravovanými reformami,“ zopakovala Zuzana Jedličková.

Návrhy na změny zákona měla česká vláda původně projednávat během března, ale kvůli výtkám legislativní rady byl proces o několik týdnů odsunut.

Studenti tak mají na protesty ještě čas a doufají , že budou vyslyšeni.  Co ještě chystají? Z úterý na středu přespí
v budově hradecké univerzity (tuto část nazvali Bráníme univerzitu dnem i nocí) a budou se chystat na hlavní bod programu.

Tím by měl být středeční pochod městem. Akce začne stejně jako v pondělí za pět minut dvanáct – a protestující mají v plánu projít středem města. „Kolik by nás mělo být? Můj střízlivý odhad je osm stovek a optimistický tisíc účastníků,“ odhadla Zuzana Jedličková.

Bude mít takový protest nějakou váhu? Budou studenti úspěšní?