Strávily v krajském městě několik týdnů, tři studentky zdravotnické školy zase na čas bydlí ve Francii

Tři budoucí laboratorní asistentky stráví deset měsíců ve Francii.

Jejich místa naopak zaplnilo pět Francouzek, které do Hradce přijely z francouzského Cogninu u Chambery, kde je škola podobného zaměření.

„Holky normálně chodí do školy, na počítače, angličtinu a tělocvik. Jedna z nich se začala dokonce i trochu učit češtinu. Pořádají na školách prezentace ve francouštině. Bydlí většinou v rodinách,“ přiblížila Lenka Takáčová, učitelka z hradecké zdravotní školy.

Podle jejích slov je však přece jen znát trochu odlišná mentalita, ať už se to týká třeba stravování nebo komunikace mezi lidmi. Nemají prý tolik srdce na dlani jako jejich české kolegyně, drží si odstup a nejsou moc samostatné, chtějí být víceméně stále spolu a rozdělení by nesly těžce.

„Jedna dívka bydlí u mě doma a mám docela problém s vařením. Nic jí nechutná, nejraději má sladkosti nebo jídlo z rychlých občerstvení. Z našich jídel jí chutnal snad jen smažený květák. Pije pouze colu,“ řekla Lenka Takáčová. Francouzky se budou do své země vracet koncem listopadu, Češky zůstanou ve Francii až do konce školního roku.

„Je poměrně těžké podobný výměnný pobyt zorganizovat, my bychom měli zájem o různé země, ale málokdo ze zahraničních studentů se chce učit česky,“ uvedla Jaroslava Veselková, pedagožka ze zdravotnické školy.