Rodiče vůbec nepřispívají téměř 30 procentům studentů. Vlastními silami si od 3 do 10 tisíc vydělá necelá pětina zdejších studentů. Ve východních Čechách také na brigádách vydělává více než polovina studentů, pětina pak má pravidelný částečný úvazek. Plný úvazek má šest procent studentů v regionu.

Ukázal to výzkum, který si nechala zpracovat ČSOB.

Nejčastějším způsobem přivýdělku jsou pro východočeské studenty brigády (56 %). Rozdíly mezi studenty z jednotlivých regionů se objevují také v nákladech na studentský život.

Celých 31 % východočeských studentů utratí měsíčně nejvíce tisícovku. Další třetina ale utratí 5 až 10 tisíc korun měsíčně, zatímco v Praze to je jen 5 % studentů. „Ve východních Čechách utrácí studenti nejvíc ze všech regionů,“ dodala Irena Zatloukalová z ČSOB.

Pokud východočeští studenti vyrazí na „pařbu“, utratí v 94 % případů do 500 korun. A 69 % z nich platí útratu výhradně sobě.

PSALI JSME: Studenti nemají kapesné, přesto nejvíc utratí

Ve východních Čechách prý utrácí studenti nejvíce ze všech regionů. Vydělávají si ale sami.

Východní Čechy drží prvenství v počtu studentů, kteří nedostávají kapesné. Rodiče údajně vůbec nepřispívají téměř třiceti procentům studentů. Vlastními silami si od tří do deseti tisíc vydělá necelá pětina zdejších studentů. Více než polovina studentů si vydělává na brigádách, pětina má pak pravidelný částečný úvazek. Plný úvazek má šest procent studentů v regionu. Alespoň tak hovoří statistiky.

Mladá studentka je prý bez kapesného

„Rodiče mi vlastně od ukončení střední školy nedávají žádné kapesné. A ani na střední mi skoro nepřispívali, takže na brigády chodím už od čtrnácti let. Teď jsem ve třetím ročníku na vysoké škole,“ uvedla studentka Radka z Pardubic.

Nejčastějším způsobem přivýdělku jsou pro studenty různé brigády. Jsou však i studenti, kteří si vydělávají na částečný nebo dokonce plný úvazek. Na druhou stranu téměř každý čtvrtý vysokoškolák v tuzemsku práci či brigádu vůbec nemá.

„Mezi vysokoškoláky je již většina těch, kteří si většinou nějakým způsobem vydělávají během studia. Pravděpodobně nechtějí jen získat peníze, ale ví, že se jim praxe i zkušenosti budou hodit při hledání zaměstnání po škole,“ řekla specialistka externí spolupráce ČSOB Irena Zatloukalová.

Na brigádách si podle výzkumu přivydělává 56 procent východočeských studentů. Celých dvaadvacet procent však potřebu přivýdělku vůbec nemá. „Našla jsem si práci na částečný úvazek v oboru, který studuji. K tomu ještě chodím o víkendech na brigády. Z toho, co vydělám, si platím ubytování na kolejích, cestovné, účet za telefon a další věci. Nevadí mi pracovat a ani nemůžu říct, že bych už neměla čas na nic jiného. Například přes léto do práce vůbec nechodím a užívám si prázdnin, cestuji a podobně,“ vysvětlila studentka Radka.

Rozdíly mezi studenty jednotlivých regionů se objevují také v celkových nákladech na studentský život. Jedenatřicet procent východočeských studentů utratí měsíčně maximálně jeden tisíc korun, třetina pak utratí měsíčně pět až deset tisíc korun.

Studenti z východních Čech ale podle statistik utrácí nejvíce ze všech regionů. Pokud východočeští studenti vyrazí na „pařbu“, utratí v 94 procentech do pěti set korun. Devětašedesát z nich platí útratu výhradně sobě, ovšem dvaadvacet je ochotno zaplatit i za partnera.

„Moje měsíční náklady jsou průměrně tři a půl tisíce korun. K tomu však nepočítám útratu za oblečení, zábavu nebo posilovnu,“ prohlásila Radka. Uvést, kolik si průměrně vydělá, však nechtěla.

„Někdy za mě třeba v restauraci nebo v kině platí přítel, ale není to pravidlo,“ dodala pardubická studentka Monika.

KAMIL DUBSKÝ, MONIKA SUCHÁ