Studentů má totiž univerzita na devět tisíc, ale míst na kolejích jen pro devět set šedesát z nich.
„Na tento akademický rok dostaly koleje přibližně 1300 žádostí o ubytování, jedná se tedy o převis kolem 350 uchazečů,“ řekl nám kancléř a tiskový mluvčí univerzity Ondřej Tikovský.
Jak dodal, oproti loňskému roku mají přibližně o 200 zájemců více. „Počet žádostí o ubytování letos vysoce překračuje kapacitu kolejí, i když přidáme na šedesát přistýlek, nebudeme moci několika stům zájemců o ubytování vyhovět. Cizinců letos ubytujeme přibližně 130, z toho Slováků bude asi jedna desítka,“ uvedl Tikovský.
Podle něho mnoho šancí na rozšíření ubytovací kapacity univerzita nemá. „To je možné pouze za předpokladu vstupu soukromého ivestora,“ doplnil.
A jak si tedy vysokoškoláci, kteří nesehnali místo na kolejích, poradí? Docela jednoduše. Hledají podnájmy ve městě i v okolí, někdy dva, jindy tři čtyři mladí společně.
„Chce to trpělivost, aby si všichni vzájemně vyšli vstříc. Nejde jen o pravidla s tím, kdo byt pronajímá, ale aby také vyšli studenti mezi sebou a nerušili se. Nepůjdete přece do podnájmu s někým, koho vůbec neznáte, nebo kdo vás svými zlozvyky brzy otráví,“ vysvětloval jeden ze studentů, který nechtěl být jmenován.
Podle něho se dá hledat na internetu nebo projít realitní kanceláře či zkusit štěstí přímo u majitelů domů. „Záleží jen na tom, co si můžete dovolit. Ale lepší je jednat sám. Nikdo vám nepřipočítává provizi, většinou nedojde ani na kauce, pokud toho, u koho chcete další semestr bydlet, už znáte,“ vysvětloval.
Za kolej s nejnižší sazbou a s daní z přidané hodnoty dáte kolem 1700 korun měsíčně, v pronájmech je ale rozpětí mnohem vyšší. Za vybavený byt můžete měsíčně zaplatit 1900 korun, ale také 4500 nebo dokonce 12 tisíc i více korun.
(vop)