Někomu se při slově majáles vybaví velký koncertní areál se stánky a frontami na pivo, jinému  zase vzpomínky na dobu minulou, kdy šlo o zakázanou zábavu. Ať tak či tak, majáles je odnepaměti období spjaté s oslavou příchodu máje, jara a studentského života.

„Vejšky" budou mít vlastní nábřeží

V Hradci letos oslavy vyvrcholí koncem dubna, konkrétně v pátek 24., kdy vypukne už tradiční open-air festival. Studentská zábava se ale v e městě rozproudí už daleko dřív: „Slavit budeme v podstatě celý měsíc, velkou akcí na začátek bude stavění májky, kterou plánujeme na 10. dubna," prozradil tiskový mluvčí festivalu Robert Přinesdomů. Chybět podle něj nebude ani už tradiční majálesový průvod. „Budeme pokračovat i v další tradici, a to zapojování vysokých škol do majálesového programu. Dříve se této části programu říkalo Univerzitní městečko, letos se transformuje na Nábřeží vysokých škol," dodal Přinesdomů. Spolupracovat prý chce vedení festivalu se všemi vysokými školami, kterých v krajské metropoli sídlí požehnaně. Těšit se tak můžete na prezentace studentů nejen hradecké univerzity, ale také třeba Lékařské nebo Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, zástupce Metropolitní univerzity nebo Univerzity obrany.

Zahraje Klus nebo kapela Chinaski

Stejně jako dostává jasnější obrysy doprovodný program festivalu, vyjasňuje se i samotný jeho vrchol –  hlavní den oslav. Na něm už potvrdily účast stálice české hudební scény jako Tomáš Klus, Michal Hrůza, kapely Chinaski, Mandrage nebo Vypsaná Fixa. Velkou změnou oproti loňskému ročníku je také zrušení čipových náramků, které sloužily nejen jako samotná vstupenka, ale také jako takzvaná elektronická peněženka. Vedení festivalu už loni přiznalo, že podle nich není česká festivalová scéna na „náramkovou revoluci" ještě připravena.

Michaela Zumrová