Každý z nás je tak trochu herec, říká mladá herečka

Česká Třebová /ROZHOVOR/ - Barbora Řeháčková je mladá ambiciózní studentka gymnázia, která si plní své sny. Už od malička si přála být herečkou a její sny se jí pomalu vyplňují. Nejdříve hrála s dramatickým kroužkem, teď hraje ve dvou divadelních souborech a dokonce v reklamě. „Už od malička jsem se všude předváděla," říká s úsměvem.

Věděla jste vždycky, že chcete být herečkou? Nebo jste chtěla být něčím jiným?
Popravdě já bych se za herečku ještě nepovažovala. Myslím si, že toto pojmenování patří lidem, kteří jsou někde jinde než já. Ale ano, už od mala jsem se všude předváděla. Chtěla jsem být buď herečka nebo zpěvačka. Ačkoliv si vzpomínám, že ve školce jsem měla hrozný strach z vystupování před lidmi, vždycky jsem se rozbrečela.

Vím, že hrajete v divadle. V jakém souboru působíte a co pro Vás byla největší výzva?
Ano, nyní hraji ve dvou souborech. S divadlem Mezi světy teď hrajeme divadelní hru Ženitba od Gogola. Už za sebou máme pár představení a vždy to byla zábava. Já jsem Tekla, což je role dohazovačky, jejíž prací je dávat dohromady lidi a domlouvat jim svatbu. Také už nějaký ten pátek hraji a dělám improvizační divadlo se skupinou Pa.Le.Ťác.I. Působíme v Pardubicích, kde každou neděli trénujeme. To byla pro mne asi jedna z největších výzev, pustit se do toho. Myslela jsem, že to bude v pohodě, ale člověk se pořád něco učí a je potřeba na sobě makat.

Lidé Vás mohou znát z reklamy na T-Mobile. Jaký to byl pocit poprvé se vidět v televizi?
To byl ten nejhorší moment, když jsem se poprvé uviděla. Nevěděla jsem, co od toho čekat a jak tam asi budu vypadat. Pak už to bylo lepší. Ono, když se vidíte takhle několikrát za den, tak si zvyknete.

Doporučila byste herectví dalším mladým lidem?
Určitě! Myslím si, že každý z nás je tak trochu herec. Herectví je prima věc, můžete tam vyjádřit své emoce. Mně to osobně moc naplňuje. Každý, kdo má jen trochu rád umění a nestydí se mluvit před ostatními, může být hercem. Sama nevím, jestli mám vůbec předpoklady pro herectví. Ale když to člověka baví, tak do toho má jít. Spousta věcí se dá naučit až na místě. Někdy můžou být začátky těžší. V téhle branži je výhoda mít kontakty, vždy se však najde nějaký soubor, kde můžete začít. Také doporučuji improvizaci, když nechcete být vyloženě herec, ale chcete se jen každý týden vyblbnout na jevišti, naučit se nové věci a potkat úžasné lidi.

Máte nějaké vytyčené cíle do budoucna?
Jsem v posledním ročníku na střední škole, tak bych ráda odmaturovala a dostala se na vysokou školu. Nejraději bych se dál věnovala herectví, cestovala a pomáhala lidem. Uvidíme, co mi život přinese. Ale chci dělat to, co mě bude dělat šťastnou!   (Markéta Jasanská, Gymnázium Česká Třebová)

Deváťáci poznávali obchodní akedemii

Kostelec nad Orlicí - Jak to u nás ve škole vypadá? Odpověď na tuto otázku nalezli žáci devátých tříd ze základních škol celého okresu Rychnov nad Kněžnou v týdnu od 19. do 26. listopadu. Pravou atmosféru žákům představili samotní studenti naší obchodní akademie.

Každou návštěvu zahájila školní kapela Přejetá žába, ve které vždy bok po boku účinkují studenti společně s učiteli. V naší aule studenti třetího ročníku připravili ukázku 3D grafiky a následného 3D tisku, aneb na co se mohou těšit budoucí studenti oboru informatika v ekonomice. Připravena byla také například ukázka z oboru obchodní akademie, předmětu fiktivní firma. Pozornost žáků mohla upoutat videa z různých kurzů a pobytů vytvořena našimi studenty. Poté žáci usedli k počítačům a přes vzdělávací systém Moodle otestovali své nově nabyté vědomosti zábavnou formou. Při samotné prohlídce školy navštívili, provázeni našimi studenty klubu mediální komunikace, různé učebny výpočetní techniky, třídy s interaktivní tabulí, jazykové učebny, posilovnu a spoustu dalšího. Kromě toho měli také možnost nahlédnout do výuky a přestávek, kdy se nejlépe projeví přátelská atmosféra na naší škole, Obchodní akademii T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí.

Jsme rádi, že nás žáci devátých tříd navštívili. I pro nás to bylo přínosné. Mohli jsme se stát průvodci, přednášejícími a možná i poradci pro jejich budoucí volbu při výběru střední školy.   (Karina Babičová, OA Kostelec nad Orlicí)

Ve Stěžerách otevřeli nový zoopark

Hradec Králové - Pokud obyvatelé Hradce ještě před nějakou dobou zatoužili po návštěvě zoo a prohlídce zvířat, museli si udělat výlet až do Dvora Králové, někdy i dál. Nyní se jim ovšem naskytla možnost podívat se na oblíbené tvory, aniž by museli urazit větší vzdálenost. Ve Stěžerách se totiž otevřel nový zoopark, kde naleznete mnoho exotických i v naší přírodě žijících tvorů.

Ne každý by se mohl chlubit, že mu pár kroků od domu pobíhá velbloud a poskakuje klokan. Jednou z výjimek jsou však obyvatelé Stěžer. Obec s necelými dva tisíci obyvateli se může pyšnit menší zoologickou zahradou. Ta pro ně není žádnou novinkou, jelikož už dříve mohli projít kolem ohrady a pokochat se otravně hýkajícím oslem, či dokola běhajícími kozami. V uplynulém roce ovšem zoopark nabral úplně jiný spád.

Nové Ekocentrum rozšířilo možnosti

Doposud jen menší rodinný park se zvířaty prošel v uplynulém roce velkou rekonstrukcí. Vedle výběhu se zvířaty přibylo veliké Ekocentrum, které rozšířilo možnosti chovu exotických exemplářů. Navíc budova nabízí prostory, které by měly sloužit jako vzdělávací centrum pro zájemce o živočichy. Mimo Ekocentra přibyly navíc trasy a informační cedule o chovaných druzích mezi jednotlivými výběhy. Návštěvníci zde mohou vidět kromě již zmiňovaných živočichů i vzácné papoušky, pumu nebo velké želvy. Nechybí ani srnky, lamy a daňci. V Ekocentru jsou však připravena i další místa pro nové přírůstky, jakými jsou například plazy a pavouci.

Přestože zoopark není ještě zcela hotový, již nyní se v něm návštěvníci mohou procházet a pozorovat své oblíbené tvory. Do budoucna se navíc chystá další rozšíření počtu chovaných živočichů.

Zoopark je otevřený každý den od 10 do 16 hodin. Příspěvek na krmení a provoz činí 60 korun pro dospělé a 40 korun pro děti.   (Tomáš Papík, Gymnázium J. K. Tyla)

Spisovatelka vyprávěla o Africe i řízení v New Yorku

Nová Paka - Ne každý má odvahu skončit se studiem a vydat se na vlastní pěst poznávat svět. Spisovatelka Iva Pekárková má o čem vyprávět. O své zkušenosti se přišla 26. listopadu podělit se studenty Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Nové Pace.

Příchod autorky mnoha knih následované sympatickým černochem  vzbudil mezi studenty velký zájem. Začala chvilka autorského čtení, v níž popisovala život v Africe po boku svého partnera Kennyho. „Měla jsem strach, jak mě jeho rodina přijme, ale po příjezdu mě všichni začali objímat. Naopak mí přátelé a rodina byli z nového přítele v rozpacích," podělila se o zkušenosti neohrožená cestovatelka, která momentálně žije v Londýně. „Velmi oceňovali mou snahu zapojit se. Zasadila jsem sotva pár manioků, pak se vedrem svalila pod strom, ale večer všude poletovala zpráva, že jsem vysázela celé pole," smála se Pekárková.

Spisovatelka vyprávěla i o zkušenostech s řízením taxi v Londýně a New Yorku. Zažila několik přepadení, pracovala jako sociální pracovnice a měla možnost žít v různých podmínkách. Do diskuse se zapojil i Kenny, který obecenstvu líčil své zkušenosti s rasismem, životem v Africe a nechyběla ani vtipná ukázka nošení nákladu na hlavě.   (Jana Kotherová, Gymnázium Nová Paka)

Učení jazyků jde nejlépe v zahraničí

Česká Třebová - Přesně tímhle heslem se řídili i studenti Gymnázia v České Třebové, a proto vybraní žáci zamířili na vzdělávací kurz přímo do Velké Británie. Po příjezdu byli uvítáni hostitelskými rodinami a hned další den započala výuka, probíhající každé dopoledne, která byla zaměřená hlavně na praktickou stránku jazyka a komunikaci. Právě tato část se mnoha studentům zdá v běžných hodinách nedostatečná: „Ve škole pořád bereme gramatiku a učitelé zapomínají, že znát poučky nestačí. Takhle se to trochu vyrovná," poznamenal jeden ze studentů k prvním hodinám kurzu.  Odpolední program zavedl žáky k mnoha londýnským památkám, například k divadlu Globe, které kdysi patřilo slavnému Williamu Shakespearovi, nebo k Buckinghamskému paláci, sídlu britských králů a královen.   (Jan Beran, Gymnázium Česká Třebová)

Vánoční jarmark v Králíkách

Králíky - Tak jako každý rok se na Velkém náměstí v Králíkách bude i letos konat Vánoční jarmark. Na něm vystoupí děti z mateřských škol, žáci a dokonce i učitelé ze Základní umělecké školy Králíky. Divákům předvedou svá vystoupení vánočních písní a koled.

Na jarmarku nebudou chybět ani stánky s originálními výrobky, dárkovými předměty a vánočními dekoracemi, které si zde budete moci zakoupit. Pokud si potrpíte na nějaké dobroty, které neodmyslitelně k Vánocům patří, jistě oceníte spoustu tradičních specialit. Co třeba takový vánoční punč, domácí zelňačka, guláš nebo klobásy?

Pokud Vás tedy ještě nechytla ta správná předvánoční nálada, neváhejte a přijďte v neděli 13. prosince na Velké náměstí v Králíkách. Jarmark potrvá od devíti do dvanácti hodin. Určitě se zde naladíte na dobrou náladu a vánoční pohodu.   (Adéla Trlicová, Gymnázium J. K. Tyla)