Šimkovy sady v Hradci Králové prošly poslední obnovou před deseti lety. Od té doby se nejrozsáhlejší park ve městě stal oblíbeným místem pro rekreaci obyvatel, ale i pro konání velkých kulturních, společenských či sportovních akcí. S nimi se při zadání původního návrhu obnovy sadů nepočítalo. Proto se město rozhodlo zadat novou studii na úpravu Šimkových sadů, stát bude téměř 480 tisíc korun
Park se přizpůsobí potřebám organizátorů i veřejnosti. Změny se dotknou i mlatových cest, které jsou pro techniku údržby příliš úzké. Rozsah parku se nezmění.
„Město schválilo studii, ve které autor zohlední veškeré potřeby a navrhne úpravu parku. Po letech užívání se totiž ukázalo, že je potřeba drobných úprav. Na travnatých plochách v parku přibyly nové cestičky, které si lidé vyšlapali sami. Ty bychom rádi zachovali a zpevnili. Úprav se dočkají i úzké mlatové cesty, jež nevyhovují potřebám dnešního provozu, kdy po nich jezdí technika údržby a objíždí mostky,“ říká v tiskové zprávě náměstek primátorky odpovědný za oblast životního prostředí Adam Záruba.
Pracovníci Technických služeb Hradec Králové vjíždí do parku ve vegetační sezoně téměř denně. Stejně tak pracovníci Hradeckých služeb míří do Šimkových sadů se svou technikou a provádí kontrolu a svoz odpadkových košů. A zajíždět právě musí i na zmíněné mlatové cesty. Jenže ty na podobnou zátěž nejsou stavěné, navíc jsou příliš úzké, proto podél z nich vznikají vyjeté bahnité koleje.
Šimkovy sady
Nejrozsáhlejší hradecký park má rozlohu 18 hektarů a vznikl na návrh Josefa Gočára z roku 1925. Park v anglickém stylu je doplněn umělými jezírky, jeho jižní hranici tvoří pozůstatek pevnostních šancí. V době krize se Šimkovy sady přirovnávaly k pražské Hladové zdi, protože zde pracovali nezaměstnaní, aby získali nárok na finanční podporu. Jméno sadů se během historie několikrát změnilo a současný název připomíná Karla Šimka, který padl poblíž parku 9 dní před koncem 2. světové války, když ničil telefonní vedení pro německou posádku. (Zdroj: Město Hradec Králové)
Čím dál častějším akcím se musí přizpůsobovat sekání trávy. Podle města však není možné sekat trávu před každou akcí, protože by při vysokých teplotách zasychala. Studie se proto kromě cest zaměří i na zpevnění vybraných travnatých ploch. Zpěvněním ploch by se zamezilo devastaci trávníků těžkými vozidly a zemědělskou technikou, například při dožínkách.
„Pro pořadatele akcí bude připraven manuál, který nastaví jasná pravidla zacházení s dílčími plochami a objekty v parku, tak, aby nedocházelo k jejich poškozování a nadměrnému opotřebení. Rozsah parku bude zachován,“ doplňuje náměstek Záruba.
Co dalšího by se v parku mohlo změnit? Ve slepecké zahradě a na březích vodních ploch by měly přibýt nové rostliny. Také dětská hřiště se vylepší, doplní se nové prvky nebo se upraví ty stávající. Studie bude řešit také podobu a umístění košů na tříděný odpad a zaměří se i na kultivaci prostor v okolí grilovacích míst.
Studie by mohla být hotová na počátku léta příštího roku. Její součástí bude i odhad, kolik peněz by úpravy měly stát.
Jedna z dalších akcí v Šimkových sadech začíná v pátek večer promítáním filmu Amélie z Montmartru. ČEZ Fest se bude konat v parku až do neděle, v sobotu si lidé užijí například koncert Ewy Farne či kapely Tata Bojs.
S využitím tiskové zprávy