Současné období sucha výrazně poškodilo tisíce hektarů půdy. Ani srážky, které spadly v posledních dnech, nijak výrazně pěstitelům nepomohly. Zemědělci stále doufají, že pořádně zaprší.
„Umělé závlahy jsme nepoužívali a s prosíkem stále hledíme k nebi. Poslední déšť nám výrazně pomohl především na kopcích, ale v nížinách je situace stále stejná. Další srážky bychom uvítali. Sucho se projevilo zejména na stavu porostů, které budou neúplné, a proto nemáme v současnosti přehled o ztrátách,“ uvedl Jan Pešek, ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany.
Ta obhospodařuje zhruba 2000 hektarů orné půdy, na níž pěstuje především obiloviny, cukrovku a řepku. „Kvůli rozsáhlé živočišné výrobě se snažíme hlavně zabezpečovat krmivovou plodinu, zejména kukuřici,“ dodal.
Příští týdny rozhodnou


Soukromí zemědělci z Plotišť nad Labem ze současné situace také nejsou nadšeni.
Kvůli nedostatku deště museli zavlažovat cibuli a obilí špatně klíčilo. Sucha způsobila velké ztráty především u brzo seté cukrovky, řepky a hlavně jarního ječmene, který je na tom momentálně nejhůř. „Veškeré plodiny jsou zpožděné a nyní záleží na počasí v následujících třech týdnech. Buď bude líp, nebo ještě hůř,“ řekl soukromý pěstitel Roman Kejklíček z Plotišť.
Také zemědělcům z Novobydžovska dělá sucho vrásky na čele. Museli dokonce část z 5200 hektarů zaorat a znovu osít. Týkalo se to hlavně máku, cibule a řepy.
„Sucho mělo značný dopad také na řepu a cibuli, jejíž úroda bude letos zřejmě nízká. Již nyní máme milionové škody na máku. Celkové ztráty jsou ale v tuto chvíli jen velmi těžko vyčíslitelné.
Květen je pro nás důležitým obdobím pro zasazení obilovin. Potřebovali bychom ještě alespoň dvacet centimetrů srážek, aby nám plodiny, které naklíčily, neuschly,“ posteskl si Miroslav Bárta z akciové společnosti ZEM Nový Bydžov.