„Je tam sotva půl metru vody a každou chvíli čekáme, že budeme na suchu. Je to zoufalé. Ještě štěstí, že v uplynulých dnech trochu zapršelo. Ve studni se to sice neprojevilo, ale nachytali jsme aspoň vodu do několika sudů a do vany,“ přiblížil nám nepříjemnou situaci v Charbuzicích Oldřich Mácha. „Mám tady pračku, ale copak ji můžu používat,“ postěžovala si jeho žena Marie. Vodou prý oba šetří, jak se dá. „Když se sprchuju, tak se namočím a sprchu vypnu. Namydlím se, opláchnu a konec,“ uvedl Oldřich Mácha. Pitnou vodu Máchovi vozí z Hradce.
„Charbuzice jsou jedinou částí Stěžer, kde není vodovod. Naší snahou je sem vodu dostat, projekčně je stavba připravena, ale vázne to na penězích. Už několikrát jsme žádali o dotaci na tento účel, ale zatím se jí nepodařilo získat,“ uvedla místostarostka Stěžer Jana Černá. Obec podle ní bude o dotaci bojovat i nadále, vodovod do této místní části postavit chce. Nevýhodou Charbuzic je ale malý počet trvale žijících osob, kvůli kterému nejsou žádosti o finanční příspěvek úspěšné. „K trvalému pobytu je v Charbuzicích hlášeno jen 23 lidí,“ vysvětlila.
O něco lepší situace je v nedalekém Novém Přímu, kde sice vodovod existuje, ale do jednotlivých objektů přivádí vodu z harrachovských studní u Horního Přímu. „Zatím tam voda je, stačí dotékat. Lidé jsou se situací obeznámeni, takže vědí, že musí vodou šetřit. Jinak by byli sami proti sobě,“ uvedl starosta Petr Švasta. Dodal, že v předchozích letech tady například platil zákaz umývání aut, napouštění bazénů či zalévání zahrad. Podobné zákazy podle starosty v Novém Přímu zatím akutně nehrozí. (čer)