Vysoké teploty a sucho stále pokračují. Počasí pomohlo žním, hrozbou je ale pro budoucí úrodu. Zemědělci totiž mají problém zasít. Podle nich je na naše podmínky počasí hodně nezvyklé. Přeháňky v posledních týdnech se buď polím vyhýbaly nebo nebyly dostatečné, aby půdu zavlažily a voda se hned vypařila.

„Na jednu stranu mám velkou radost, že  končíme žně a výnosy budou dobré. Na druhou stranu mám obavu z toho, aby nám sucho a výhled počasí dovolilo kvalitně připravit seťové lůžko pro řepku ozimou. Ta je pro nás z hlediska tržeb velmi důležitou plodinou," uvedl Jan Pešek, ředitel Zemědělské akciové společnosti Mžany.

Po žních totiž musí zemědělci podmítnout půdu, aby zbytky po obilí nebraly zbytečně vláhu. A také co nejrychleji pole připravit pro zasetí řepky ozimé. Jenže místní technika je díky suchu v podstatě nepoužitelná. „Zaseli jsme hrách jen v menší části než jsme plánovali, protože jsme měli obavy, že vůbec nevzejde. U řepky se snažíme využít techniku, která je v republice k dispozici. Naše technika nám neumožňuje připravit kvalitní podmínky pro osetí půdy. Aby byla alespoň teoretická naděje, že když nepřijdou velké deště, tak vzejde," dodal Pešek.

Drobnější brambory

Na nedostatek vláhy si stěžují také pěstitelé zeleniny. „Sucho nás trápí všechny. Letos bude mít vliv například na brambory nebo cibuli, které budou drobnější na těch pozemcích, které nezaléváme. Počasí se do cen určitě promítne. Záleží ale hodně na Německu nebo Francii, odkud se zelenina dováží. Mají tam oproti naší republice výhodnější finanční podmínky pro pěstování," vysvětlil Václav Hak z Plotišťské zeleniny – Hak.

Všichni tak teď čekají na déšť, který meteorologové slibují až na víkend. Jestli ale budou srážky dostatečné, to nikdo netuší.

„Nevím, co si víc přát. Jestli, aby sucho ještě vydrželo, abychom stačili sklidit slámu, nebo déšť. Je tak kritické sucho, že bychom oželeli i slámu, která by oschla a pak se sklidila. Ale raději ať zaprší. Myslím, že nejsem jediný v republice, který si to přeje," zakončil Jan Vratislav, agronom Zemědělské akciové společnosti Mžany.