Do tajů křížovek ho zasvětila matka. Od té doby luštění propadl. „Pracuji ve stavebnictví, takže tohle je pro mě perfektní odpočinek. Dnes už křížovky i tvořím,“ říká Kokeš. Na trénink ale příliš času nemá. V Hradci se na stupně vítězů nedostal. „Luštím ráno a večer u kávy. Už s tím začal i můj syn,“ pochlubil se před kláním.

Novinkou letošních přeborů se stala soutěž v luštění sudoku. Premiéra přilákala rekordní počet především mladých lidí. „Bohužel nám ale ubývá luštitelů křížovek. Hádanky a křížovky jsou hodně o paměti, logické úlohy a sudoku zase o myšlení,“ řekl jeden z pořadatelů Jiří Janatka.

Soutěž v sudoku si nenechala ujít loňská mistryně světa Jana Tylová. V Hradci se ale o zlato musela rozdělit se dvěma soupeři. „Základem je logické myšlení. Dá se to natrénovat a pak i zrychlit,“ tvrdí.

Stejně dobře si vedli i Jan Novotný a Jakub Ondroušek z Brna. Klání v logice opanoval Petr Nepovím z Prahy. Turnaj Hradecka v hádankách vyhrál Bohdan Kousal z Prostějova a v křížovkách kraloval Libor Knotek z Hlinska. V Grand prix hádankářů zvítězil Roman Čejka ze Svitav a hlavní soutěž křížovkářů vyhrál Petr Vejchoda.