„Svatba? Co to je?,“ budou se možná za pár let ptát děti svých rodičů.

Svatebních obřadů v Hradci Králové totiž dramaticky ubývá. Zatímco v roce 1990 matrika zaznamenala 925 sňatků a v roce 2005 jich bylo ještě 459, vloni poprvé nepřekročily hranici 400.

„Zařizovali jsme celkem 399 svateb. Nemyslím, že by za úbytkem byla finanční krize. Dnes už je prostě taková doba. Lidem to tak vyhovuje,“ řekla vedoucí oddělení matrik hradecké radnice Zuzana Holzknechtová.Její slova potvrzuje nárůst záznamů v knize s uznáním otcovství. „Dá se říct, že rodiče poloviny dětí, které se v Hradci narodí, nejsou sezdaní,“ tvrdí vedoucí matriky.

Klesající tendenci má také počet registrovaných partnerství. Před třemi lety, kdy stát homosexuálním párům umožnil uzavření svazku, jich hradecká radnice evidovala 11. Vloni už jich bylo pouze sedm. „Poměr mezi ženskými a mužskými páry je rovnocenný,“ řekla Holzknechtová.

Ani vyhlídky do budoucnosti nejsou podle hradeckých matrikářek právě růžové. Podle žádostí se dá očekávat, že úbytek bude pokračovat i letos. „V červnu máme termíny obsazené ze tří čtvrtin, ale přes letní měsíce je to hodně prázdné. Je to bída,“ řekla Zuzana Holzknechtová.Poplatky za obřad se přitom nezměnily. V pátek jsou zdarma, za sobotu a za neobvyklé místo platí lidé 1000 korun. Částky se nesčítají.

Raketový nástup mají naopak rozvody. „Poslední roky je jich hodně. Jen v loňském roce jsme jich zapsali zhruba 300,“ dodala matrikářka.