Staročeské jméno je v podstatě překladem latinských jmen Beata či Beáta a Beatrice.

Známou nositelkou tohoto jména u nás je třeba herečka Blažena Holišová (1930). Jako vyučená švadlena působila nejprve ve svém oboru v Prostějově a v Brně. Po absolvování dělnické přípravky vystudovala herectví na JAMU. První jevištní zkušenosti získala na brněnských scénách (Divadlo Julia Fučíka, Státní divadlo Brno) a od roku 1960 natrvalo zakotvila v Národním divadle v Praze. Nesmazatelně se zapsala jako semetrika v legendárním filmu Slavnosti sněženek, kde hrála hubatou manželku Rudolfa Hrušínského. „To je dost, že´s nás taky jednou vyvezl, že´s udělal taky něco pro rodinu!“ Svou životní roli tak vytvořila v pouhých několika větách!

V církevním kalendáři má v neděli svátek Izidor nebo též Isidor. Světec, který zemřel v roce 1130, sloužil se svou ženou Marií celý život na statku. Je patronem Madridu a zobrazován je se srpem.

Na neděli připadá také Svátek matek. Poprvé byl tento den slaven jako svátek 10. května 1908 v městě Grafton ve státě Západní Virginia. Oslavy svátku mají v různých zemích jiné datum. Například v České republice, Německu, Rakousku atd. se slaví druhou neděli v květnu. V Irsku a ve Velké Británii je připomínán čtvrtou neděli velikonočního půstu. V Polsku se slaví 26. května a v Rusku poslední listopadovou neděli. Je tedy zřejmé, že se tento svátek v různých zemích slaví téměř po celý rok. V Česku se pak začal slavit až po roce 1989 jako náhrada Mezinárodní den žen.