Pro většinu lidí znamenají Velikonoce především příchod jara, děti si je spojí s koledováním a malovanými vajíčky, drtivou většinu všech potom potěší volné pondělí. To letos připadá na 6. dubna, už týden před ním se však slaví Svatý týden, který vrcholí tak zvaným svatým třídenním.

Svaté třídenní neboli triduum

Svaté nebo také Velikonoční třídenní – čas od večera na Zelený čtvrtek přes Velký pátek, Bílou sobotu až do slavnosti Vzkříšení v neděli – slaví tradičně křesťané různými bohoslužbami. V minulosti však mělo toto období pro lidi  přímo  očistný význam. „Na Zelený čtvrtek si lidé odpouštěli a omývali se rosou. Věřili, že se tak po zimě dokonale očistí a předejdou nemocem. V tento den se také pekli jidáše, které se mazali medem," prozrazuje paní Irena z Roudničky, která se starými lidovými zvyky a pověrami dlouhodobě zabývá.

Kam a kdy na velikonoční mši?
I na Hradecku můžete do kostelů a kostelíků vyrazit od čtvrtka večer až do pondělního dopoledne. V Hradci se slouží tradičně například v katedrále sv. Ducha, v Nechanicích můžete vyrazit třeba do Farního kostela Nanebevzetí Panny Marie, v Novém Bydžově zase do Děkanského kostela sv. Vavřince. V Chlumci pak bude bohoslužbami žít třeba Děkanský kostel sv. Voršily.

Na Velký pátek se držel smutek

Velký pátek byl pak podle ní dnem strašlivého smutku v souvislosti s ukřižováním Ježíše Krista doprovázený přísným postěním. „Věřilo se, že na Velký pátek se dějí zázraky. Země se prý otevírala a ukazovala své poklady. Nesmělo se ale třeba prát prádlo nebo pracovat na poli," vypočítává paní Irena.

Na Bílou sobotu byl pak v domácnostech pořádný ruch, od brzkého rána se uklízelo a vymetalo novým koštětem. „Moje babička to opravdu ještě dodržuje. V sobotu před Velikonočním pondělím kompletně uklidí chalupu a od pěti od rána peče mazance, beránky a domácí chleba," říká s úsměvem úřednice Anna Koutská. „Ten den se také mohly začít plést pomlázky z vrbových proutků a zdobila se vajíčka," doplňuje paní Irena.

Pak přišla neděle – Boží hod velikonoční a konečně pořádná „hodovačka".

Začala se jíst tradiční velikonoční jídla, která se světila na ranní mši a rodiny si také konečně mohly pořádně dopřát – jedli se například klobásky.

Potom už následovalo Velikonoční nebo také Červené pondělí, jehož průběh se de facto zachoval v nezměněné podobě až do dneška.

Brzy ráno vyráželi chlapci od domu k domu s pomlázkami vyšlehat děvčata. „Tradovalo se, že kdo dostane pomlázkou, omládne," přibližuje paní Irena.

Michaela Zumrová