Na vině bylo nepříznivé počasí. Mířil do Poličky, špatné počasí ale jeho plány opět zkřížilo a musel přistát už hodinu před polednem v Chocni. Přesto měl skvělou náladu a důvod k oslavě. Stal se totiž světovým rekordmanem. Ptáte se kdo?
Pilot motorového paraglidu Miroslav Oros si předsevzal, že za devadesát dní uletí devět tisíc kilometrů a zapíše se do Guinnessovy knihy rekordů. Se svým motorovým paraglidem létá od 2. dubna křížem krážem Českou republikou, otočnými body jeho letu je přitom většina dětských domovů u nás. Projektem nazvaným XCzech si Miroslav Oros plní svůj sen. Připravoval ho zhruba tři čtvrtě roku. „Motivací mi byl Kanaďan Benjamin Jordan, to je současný rekordman, který v roce 2009 uletěl 8008 kilometrů, když v Kanadě létal mezi dětskými tábory pro děti z neúplných rodin,“ prozradil.
Ve středu ale Jordanův rekord překonal. „V tuto chvíli jsem uletěl 8040 kilometrů, takže rekord držím já. Navíc mám ještě osm dní do třicátého června na to, abych jeho hodnotu navýšil na plánovaných devět tisíc kilometrů,“ hlásil odvážný pilot ve středu po poledni z choceňského letiště. Jak dodal, má v Chocni řadu přátel, s nimiž společně svůj rekord oslaví. „Je tu prima parta, vládne výborná nálada, věřím, že rekord důstojně oslavíme,“ informoval Deník.
S oslavou to ale pilot nemohl příliš přehánět. Na další let se totiž chtěl vydat už ve čtvrtek kolem šesté ráno – směr Hranice na Moravě.