Proti stavbě sportovního a relaxačního centra na soukromých pozemcích u písníku ve Svinarech se vzbouřila část obyvatel obce. Lidé se obávají především nárůstu dopravy. „Mají strach ze zvýšení hluku. Obávají se také, že vzroste počet aut na obecní cestě k rybníku, která je úzká asi tři metry a pro podobný záměr nevhodná.

Dvě auta se tam vedle sebe nevejdou. Navíc se tam nebude dát pořádně zaparkovat,“ uvedla předsedkyně Komise místní samosprávy Svinary Alena Hamplová. Na břehu písníku by měl vyrůst objekt s kurtem na squash, trenažerem golfu a restaurací, který doplní venkovní hřiště na volejbal, minigolf, plácek na pétanque, ruské kuželky a další atrakce. Chybět nebude ani sociální zařízení.

Podle majitele pozemku Jiřího Mahdalíčka odmítají sportovní centrum pouze čtyři rodiny ze Svinar.

„Mám jejich protest v písemné podobě. Jsou to spolumajitelé písníku, kteří chtějí mít klid. Já chci ale lidem znovu zpřístupnit vodu, která je obklopená soukromými pozemky a oplocená. Pod naši podpůrnou petici se za pár dnů podepsalo přes 200 lidí,“ tvrdí Jiří Mahdalíček.

Zahájení stavby plánuje na rok 2010. Argumenty odpůrců považuje za scestné. „Ulicí K Borku projede jedno auto za čtvrt hodiny. Naše stavba dopravu nijak dramaticky nezvýší, protože do areálu bude jezdit až na výjimky jen personál. Lidé, kteří si stěžují, se ničeho bát nemusí. Příjezd k domům mají totiž z jiné ulice,“ řekl Mahdalíček. Záměr má podporu hradeckého magistrátu. Radní už doporučili zastupitelům ke schválení změnu územního plánu města, která vybudování atrakcí umožní.

„Proti stavbě nic nemáme. Všechny dotčené odbory radnice daly souhlas. Sousedské spory si musí vyřešit mezi sebou,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.

Svinary, studie