Zastupitelé by o návrhu měli rozhodovat v polovině června. „Je to skutečně jedna z variant. Ale ještě stále jednáme s ministerstvem financí, jestli peníze nedodá stát. Pokud ne, tak pak přichází do úvahy jedině kraj, ten si musí poradit. Za dva týdny budeme chytřejší,“ uvedl krajský radní Zdeněk Kraus.

Vedení státní knihovny na pomoc kraje spoléhá. Téměř rok vyjednávání s ministerstvy kultury a financí totiž dosud k ničemu nevedl.
„Jsem ráda, že je to na dobré cestě. Pevně věřím, že zastupitelé v červnu odhlasují to, co je naplánované,“ uvedla ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Eva Svobodová.

Přes problémy s financemi se začala knihovna připravovat na stěhování knih a dalšího vybavení do nového sídla ve tvaru X, který obyvatelé města překřtili kvůli kulatým oknům na ementál.
„V červnu začneme přesouvat depozitář ze skladu na Pouchově. Od 21. července budeme mít zavřeno. Provoz obnovíme až v září v nových prostorách. Přesný termín budeme znát v srpnu,“ řekla Eva Svobodová.

I když knihovna nemá peníze na vybavení, vyhlásila soutěž na dodavatele. Vítěze by měla znát do dvou týdnů. Nové sídlo čtenářům nabídne především volný výběr knih, sedmadvacet počítačů s přístupem na internet, literární kavárnu či galerii.
„Jde především o větší komfort. Budou tam i kabinky pro samostudium, kde si budou moci lidé nechat věci do druhého dne,“ dodala ředitelka.