Přesunout tři čtvrtě milionu knih. To je úkol, který nyní čeká Studijní a vědeckou knihovnu, která se od počátku týdne stěhuje z bývalé židovské synagogy do nových prostor.

Náročný převoz se dotkne i unikátních svazků starých několik stovek let. Mezi ně patří i vzácná, půl tisíciletí stará Benátská bible, která je jednou z největších vzácností knihovny.
Tato jedinečná díla však nepoputují společně s ostatními svazky, ale převeze je speciální transport.
„Celkem vyjde samotné stěhování na téměř dva miliony korun. Kromě přesunu samotných knih, se kterým bude nejvíce práce, převezeme do nových prostor také nábytek, počítačové vybavení či jednotlivá pracoviště,“ popsala náročný proces ředitelka knihovny Eva Svobodová.

V nové hradecké studijní knihovně budou mít čtenáři k dispozici na 160 tisíc svazků ve volném výběru. Všechny knihy, které si lze v knihovně půjčit, budou pro uživatele přichystány do půl hodiny, což dosud nebylo možné.
„Čtenářům bude sloužit knihovní automat, který umožní, aby si knihu půjčili domů bez pomoci knihovníků. Vlastně to bude taková výpůjční samoobsluha, v jejíž obsluze bude náš personál čtenáře školit. K modernímu pojetí interiéru patří i studijní kabinky, kde budou moci lidé nerušeně studovat, či si uschovat vybranou literaturu,“ upřesnila ředitelka Svobodová.