O zvýšené kriminalitě ve Svobodných Dvorech informovali obyvatelé této městské části už koncem března. „V neděli po půlnoci obcházel Boční ulicí cizí člověk a pokoušel se otevírat branky. Cca 2 týdny zpět se taktéž někdo pokoušel v noci dostat do cizí branky. Byl však vyrušen a utekl,“ upozornili na incident správci facebookové stránky Svobodné Dvory HK.

V dolní části Svobodných Dvorů se někdo vloupal do domu i 6. dubna brzy ráno. „V té době byla viděna v ulici Jabloňová osoba na starším kole ve věku kolem 25 let, hnědé vlasy, čedivá bunda a strakatý kulich. A s černým pytlem, ze kterého čouhaly krabice,“ píše se na zmíněné facebookové stránce.

K dalšímu případu vloupání došlo tento týden - v noci z pondělí na úterý. „Sousedé pozor! Jabloňová 622-624 a okolí. Dnes v noci se nás pokusili vykrást. Poškozeny dveře u dvou sklepních kójí a jedné garáže. Dávejte na sebe pozor a buďte bdělí,“ varoval v úterý ve facebookové skupině jeden z obyvatel Svobodných Dvorů.

Nákladní auto značky Tatra se převrátilo ve čtvrtek odpoledne ve Všestarech.
Práci si zpestřil lahví vodky. Tatrovku naloženou hlínou řidič převrátil na bok

A podle komentářů pod příspěvkem tato zkušenost není ojedinělá. Pachatel to nejspíš „zkouší“ hlavně v brzkých ranních hodinách.

Místní doufají, že situaci uklidní častější noční hlídky strážníků. „Vzhledem k přibývajícím případům trestné činnosti ve spodní části Svobodných Dvorů prosíme Městskou policii Hradec Králové o větší kontrolu ulic, zejména v nočních a brzkých ranních hodinách,“ píší k poslednímu pokusu o vloupání autoři facebookové stránky Svobodné Dvory HK.

Podle strážníka Radka Balcárka městská policie ve Svobodných Dvorech hlídkuje každou noc. „Máme zprávy, že i v okolních obcích poblíž stavby dálnice se nyní objevují tyto případy. Samozřejmě budeme ve zvýšeném dohledu pokračovat, ale je třeba znovu zdůraznit zvýšenou pozornost k zabezpečení nemovitostí, garáží, dílen a kůlen, nenechávat nezamčená vozidla na dvorech, atd. A hlavně si všímat pohybu cizích osob, či postávání cizích vozidel. Kdyby cokoliv - 156 a 158,“ sdělil Balcárek v komentáři pod příspěvkem na zmíněné facebookové stránce.

Policejní hlídky dostaly nové minikamery. Zákroky budou dokumentovat u pořádkových hlídek, dopraváků, ale také cizinecké policie.
VIDEO: Policie v Královéhradeckém kraji má nové kamery. Podívejte se, co umí

Nejen obyvatelům Svobodných Dvorů se mohou hodit rady mluvčí hradeckých strážníků Evy Kněžourové, jak chránit svou nemovitost před vloupáním.

Městská policie doporučuje:

 • Investujte do kvalitních zámků, dveří a oken. Sáhnout byste měli po bezpečnostní vložce s certifikací, levným „bezejmenným“ zámkům s nejasným výrobcem se raději vyhněte. U vchodových dveří by měla být zámková vložka certifikovaná ideálně ve 3. třídě odolnosti. Vyšší třída znamená i vyšší námahu, kterou musí zloděj vynaložit, aby zámek překonal. Přidejte další bezpečnostní prvky, jako jsou bezpečnostní závory, pantové bloky nebo kování. V případě lehce přístupných oken (např. francouzských) mohou proti zlodějům pomoci bezpečnostní folie.
 • Zvažte instalaci bezpečnostních systémů. Elektronická čidla, alarmy, kamerové systémy, monitorovací zařízení, případně i napojení domu či bytu na pult centralizované ochrany mohou odstrašit potenciální zloděje a poskytnout důkazy v případě vloupání.
 • Hotovost a cenné věci do bytu nepatří. Velké částky v hotovosti rozhodně neschovávejte doma v šuplíku. Vložte je na účet v bance. Pokud vlastníte jakékoliv cenné věci (například drahé šperky, starožitnosti či cenné sbírky známek, mincí apod.), pro svůj klid je raději uložte do bezpečnostní schránky v bance.
 • Dobře schovejte i klíčky od auta. Nenechávejte je viset spolu s ostatními klíči na věšáku. Pokud máte v domácnosti drahé spotřebiče, pečlivě uschovejte i doklady o jejich koupi, pomocí nichž by je v případě krádeže bylo možné identifikovat, zároveň vám to usnadní i jednání s pojišťovnou.
 • Před odjezdem na dovolenou pečlivě zamkněte všechny dveře i okna. Ta by mohla zlodějům posloužit pro vniknutí do domu. Udržujte dobře osvětlené prostředí kolem vaší nemovitosti, zejména v přístupových cestách a v blízkosti dveří a oken. Pokud máte vstup do domu schovaný za vysokými keři, raději je odstraňte či prostříhejte. Pohybově aktivovaná osvětlení mohou být efektivním prostředkem odrazujícím zloděje.
 • Spolupracujte se sousedy. Informujte je o svých plánech na odchod z domova. Mohou sledovat vaši nemovitost a rychle reagovat na podezřelou aktivitu.
 • Zapomeňte na známé skrýše klíčů. První, co zloděj udělá, než se pokusí o násilné vniknutí, zkontroluje „dobře známá“ místa, např. pod rohožkou, v květináči, pod kamenem či oknem.
Místo na vozidlech hasiči cvičili vyproštění na železničních vagónech.
VIDEO: Hasiči nacvičovali vyproštění na železničních vagónech, podívejte se

Pokud zjistíte, že došlo k vykradení:

 • Kontaktujte policii. Do jejího příjezdu nevstupujte do objektu, s ničím nehýbejte, nic neuklízejte. Mohli byste tím napáchat víc škody než užitku.
 • Zablokujte kreditky. Pokud vám zmizely platební karty, je nutné je ihned zablokovat, jinak riskujete ztrátu peněz z účtů.
 • Ohlaste zmizení dokladů. Zloději si na ně totiž neváhají sjednat půjčky, použít je při různých finančních transakcích, zakládání falešných firem atd.
 • Vytvořte si seznam. Napište si seznam odcizených věcí včetně těch, které byly při vloupání poškozeny. U těch ukradených musíte doložit, že jste vlastníky. Vyhledejte proto doklady o nákupu i záruční listy. Vlastnictví lze prokázat též fotografiemi, svědectvím sousedů, případně čestným prohlášením. Měli byste mít poznamenaná a uložená (třeba v práci) výrobní čísla drahé elektroniky, fotky rodinných klenotů a dalších cenností.
 • Kontaktujte pojišťovnu. I nahlášení škody na pojišťovnu je třeba udělat co nejdřív. Přineste protokol od policie a vlastní seznam zničených a poškozených věcí včetně fotodokumentace.

Nepřehlédněte: Krajští policisté zlikvidovali ukrajinské call centrum falešných bankéřů

Zdroj: PČR