Ten je cílem každoročního závodu historických vozidel v jízdě do vrchu Svojanovská hůrka. Pro účastníky však není podstatné zvítězit, ale užít si potěšení z jízdy, řekl organizátor akce Josef Nalezený.

"Není to ani závod, ale spíše vyjížďka. Startujeme v 10:00 v Hrochově Týnci na Chrudimsku, jedeme na Milovy na Žďársku, kde si dáme oběd, a pak přes Sněžné zamíříme na hrad Svojanov. Je to krásná trasa, aby náš kraj poznali i účastníci z jiných koutů republiky," uvedl Nalezený.

Těch by se podle něj mělo sjet podobně jako minulý rok zhruba 15, ať již z východních Čech, Liberce, Jablonce nad Nisou i Ostravy. Návštěvníci budou mít možnost vidět například anglické vozy značky Midget z roku 1935 a 1960, Škoda Monte Carlo, dvě Škody Popular Roadster či Škoda Felicia. Pořadatelé nevylučují ani příjezd motorek. Nejstarším modelem by mohla být Pragovka z roku 1924.

Historické vozy dorazí na nádvoří hradu asi mezi 14:00 a 15:00, po krátké zastávce sjedou do obce Svojanov v podhradí. "Po minutě pak budou startovat jednotlivá auta z náměstí na hrad, jízda se bude opakovat celkem dvakrát, aby si lidé mohli všechno dobře prohlédnout," uvedl Nalezený. Do večera budou veterány vystaveny v areálu hradu.

Druhý den zamíří kolona do Nových Hradů na Chrudimsku, kde je muzeum cyklistiky. "Spanilou jízdu" poté zakončí opět v Hrochově Týnci.