Zatímco ještě před šesti či osmi lety si budoucí manželské páry mnohdy vybíraly symbolická data a obřadní síně „praskaly” ve všech, dnes o ně příliš velký zájem není.

Jak nám potvrdili na matrikách Královéhradecka, například o nadcházející pátek 11. listopadu je zájem minimální. „Kdybyste se zeptali na určení otcovství, tak to bych mohla vyprávět. Ale svatba na 11. 11. 2011? Zatím máme hlášeny jen dvě svatby k tomuto datu a nepředpokládáme, že jich bude víc,” řekla nám matrikářka z novobydžovské radnice. Jak dodala, počet svateb se u nich snižuje, letos na zhruba padesát a stejný počet je také soudů o určení otcovství.

Symbolické datum, které by si novomanželské páry pamatovaly bez problémů, zřejmě nic neříká ani snoubencům z Třebechovic pod Orebem nebo v Chlumci nad Cidlinou. Jak nám tu matrikářky potvrdily, na jedenáctého listopadu se zde neplánuje ani jedna svatba a s případnými žádostmi tu také ani nepočítají. Podle třebechovické matrikářky Heleny Mejstříkové se u nich počet svateb rok od roku snižuje, letos se prý dají spočítat na prstech dvou rukou. „Proti loňsku je to zatím asi třetina svateb. A uznání otcovství? Ani jeden případ. Zatím máme avizovanou jen jednu svatbu na letošní prosinec,” doplnila. V Chlumci pro změnu budou oddávat ne v pátek 11. , ale v sobotu 12. listopadu v zámecké Oranžérii. V Chlumci se vzalo kolem stovky párů a o určení otcovství žádali muži šestadvacetkrát.

Snad jedinou výjimkou je krajská metropole, kde si 11. listopadu řekne své ano hned osm párů, z toho jedni snoubenci si jako místo svatby vybrali hradeckou hvězdárnu a planetárium.