„Nápad se zrodil při naší návštěvě jedné zemědělské školy v Portugalsku. Ta již sýrárnu k praktické výuce studentů provozovala, a tehdy jsme se rozhodli, že bychom se mohli pokusit zřídit podobné zařízení i u nás,“ vysvětlila ředitelka školy Hana Rubáčková.

Jedním z důvodů byl i fakt, že žáci se do běžného provozu v mlékárně příliš nedostanou, a pokud ano, pak se mohou pouze dívat.

„Od září si mohou studenti vyzkoušet nejjednodušší zpracování mléka na čerstvý tvarohový sýr, na jehož výrobu nejsou potřeba zrací sklepy. Přitom si vyzkouší všechny nutné procesy od počátku, kdy mají základní surovinu, mléko, až po samotné zabalení, vytvoření etikety a prodej,“ uvedla vedoucí praxe Milada Poláková.

Studenti běžně vyrobí z 96 litrů mléka 135 kusů stogramových sýrů. Ty se poté také snaží mezi spolužáky prodat za propočítanou cenu.

„Nesmíme vytvářet žádný zisk. Proto se peníze vracejí zpět do výuky a nakupují se za ně nové suroviny nutné k výrobě sýru,“ upřesnila ředitelka Rubáčková.

Na zřízení sýrárny získala škola grand 150 tisíc korun od Královéhradeckého kraje, avšak celkové náklady byly ještě o sto tisíc vyšší.

„Ušetřili jsme při nákupu potřebného vybavení a část peněz zaplatilo sdružení rodičů,“ dodala ředitelka.

Poznamenala, že nyní se ve škole testuje část sklepů, kde by mohly sýry zrát. Škola by tak praxi studentům rozšířila o další postupy. (sir)