VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systémová podjatost může stát připravit o miliardy

Východní Čechy /ROZHOVOR/ - Systémová podjatost - mantra všech odpůrců různých staveb. Své o tom ví i starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Miroslav Uchytil, starosta Chlumce nad Cidlinou.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Ten i Asociace krajů, které mohou být takto také napadeny při řešení problematiky územního plánování, již dlouhodobě proti tomuto způsobu bojují a v těchto dnech chystají podměty pro Ministerstvo pro místní rozvoj.

Pane starosto. V čem vidíte u systémové podjatosti největší problém?
Systémová podjatost je jeden veliký úlet. Je to bohužel způsobeno iracionálním uvažováním některých soudců, kteří úplně opomíjejí to, že v České republice máme v ústavě zakotven takzvaný „smíšený model státní správy a samosprávy“.

Co to znamená?
Na územní jednotky, kterými jsou obce a města, jsou převedeny různé správy státu, takzvané přenesené působnosti. Například stavební či matriční úřady. Tedy úřady převedené ze státu na obec. Tady bohužel nastala hrozná situace, která se republikou šíří jako mor, kdy někteří takzvaně vyčůraní právníci, kteří zastupují různé odpůrce, aplikují právě systémovou podjatost. Odpůrci, kterým já říkám ekoteroristé, když jim dojdou argumenty, jako trumf vytáhnou právě tuto podjatost. Ta je však absolutně iracionální.

V jakém smyslu?
Žehrají na to, že starosta (primátor či hejtman) je v čele celého úřadu a tím pádem by mohl například ovlivnit vedoucího stavebního úřadu. Máte to i u vás. Primátor Zdeněk Fink řekl, že Velké náměstí je ostuda města a potřebuje opravit. No a hned byl nařčen z podjatosti.

Vy však máte také s tímto zkušenosti.
Ano. Přišel investor, který chtěl v souladu s územním plánem obsadit budoucí průmyslové plochy. My jsme s ním uzavřeli smlouvu o budoucí kupní smlouvě a já jsem se někde vyjádřil, že jsem rád, že přišel a sníží se zdejší nezaměstnanost. V tu ránu mě tito lidé napadli za systémovou podjatost. Chlumci to tedy bylo odebráno a řeší to Hradec Králové. A řeší to už dlouho. Asi tři čtvrtě roku. Je to zkrátka sázka na otrávení investora. Pokud to však budeme takhle vést dál, tak to nemá konce a jenom se někteří lidé chechtají. Je to superdemokratický prvek, který už do demokracie nepatří.

Můžete to rozvést?
Systémová podjatost dává ohromné pravomoci naprosté menšině „vysíračů“ a odpůrců proti záměru většiny. Teď stačí pár jedinců, kteří mohou zastavit miliardové investice. Do budoucna to může nevratným způsobem ovlivnit i evropské dotace.

Jak z toho ven?
Přes Svaz měst a obcí se toto nařízení snažíme neustále torpédovat. I Nejvyšší správní soud říká, že na tomto platném judikátu je něco špatně. Teď se zeptám já vás. Máte doma kuchyňský nůž?

Ano, mám.
Tak byste, podle takového smýšlením mohl být vrah. Podsouvá se nám iracionální myšlení některých soudců, kteří jsou dnes takzvaně neomylní a přitom selský rozum se někam vytrácí.

Pokud se nepletu, tak tento týden máte dodat končící ministryni Karle Šlechtové (ANO) vypracované podklady, které by tuto situaci mohly změnit.
Máte pravdu. Do 20. července máme na ministerstvo soustředit podměty. Já za Svaz měst a obcí, který je oficiálním připomínkovým místem pro legislativní návrhy. Ale sejdou se tam i podměty z krajů či ze svazu tajemníků.

Proč až teď?
Paní ministryně, která tento problém dostala na stůl před rokem, se teď, když je těsně před volbami, snaží s tímto něco udělat. I proto nám poslala čtyři možné varianty.

Jaké to jsou? A jsou pro vás některé akceptovatelné?
Nejdřív si je třeba uvědomit, že dnes máme asi šest stovek stavebních úřadů. Jednou z navržených variant je „zdrcnout“ je jen na úřady s rozšířenou působností. Těch je asi 205. Tím se to ale nevyřeší. Stále tu bude možnost podjatosti.

Druhá varianta je jaká?
Zrušme stavební úřady na obcích a vytvořme „superúřad“ pod MMR, který bude problémy delegovat na zatím neznámý počet obcí. V takovém případě se obáváme, že by mohly být v rámci centralizace výkonu státní správy zrušeny stavební úřady na 183 pověřených obcí, Chlumec nevyjímaje. To by však znamenalo oddálení státní správy od lidí. Další paní ministryní navrhované řešení počítá s tím, že město automaticky převede sporné body na jinou radnici. To také nejde.

Je vůbec nějaké navržené řešení, které by pro vás bylo akceptovatelné?
Je. A podle mě je vůbec to nejlepší. Stačí, aby se do Správního řádu České republiky zahrnula věta, že: „Starosta a zastupitelé nemohou být systémově podjatí.“ Notabene proč by to tam nemohlo být, když už dnes jsou ze systémové podjatosti vyňati ministři. A já se ptám proč? Jakýkoliv člověk, který se po volbách stane ministrem, může před volbami říct, bude prosazovat dostavbu dálnice D11. A nějaký odpůrce pak řekne, vždyť on je podjatý. Tak je zajímavé, že nejsou ministři podjatí, když říkají prakticky to, co my o obcích. Proto chceme, aby se sešli šikovní právníci a tuto větu do Správního řádu nastylizovali. To je nejlepší řešení.

Vidíte v tomto světlo na konci tunelu?
Současná vláda už s tím nic asi neudělá. Pak přijde nový ministra a to kolečko se rozjede znovu. Takže tato snaha je na dalších několik let. Sečteno a podtrženo, Češi si neumí sami vládnout. Místo toho, aby se legislativa zjednodušovala, tak se hledá „Co kdyby“.

Ale pokud by prošel váš návrh, tak je to jedna věta.
Já si to taky myslím, ale když se bavím s právníky, tak oni říkají, že to není tak jednoduché. Ale já si myslím, že když se chce, tak je jednoduché vše.

Autor: Petr Vaňous

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 130 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK/-ICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-ICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH, - PP na dobu určitou, v případě dobrých pracovních výsledků možno na neurčito, nástup možný dle dohody, - Náplň práce: poskytování přímé obslužné péče o klienty, podpora jejich soběstačnosti, nácvik jednoduchých denních činností a poskytování pomoci při osobní hygieně a oblékání klientů, - Požadujeme: střední odborné vzdělání s výučním listem, základní znalost na PC; samostatnost, odpovědnost a spolehlivost, komunikativnost; praxe v sociálních službách vítána, - Nabízíme: příspěvek na stravování, plat dle NV č. 341/2017 Sb., po zapracování možnost zvýšení platového tarifu + další příplatky, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - Obsah přihlášky: životopis s přehledem profesní praxe, motivační dopis, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem, kontaktní osoby: Jirušková Ivana a Hartmanová Monika, tel.: 495 490 339, 606 732 384, e-mail: pam@pohodahumburky.cz, soc@pohodahumburky.cz. Pracoviště: Domov důchodců humburky, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Monika Hartmanová Ivana Jirušková,, +420 495 490 339,606 732 384.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 23 000 Kč

Karosáři a autoklempíři AUTOLAKÝRNÍK/-ICE PŘÍPRAVÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AUTOLAKÝRNÍK/-ICE PŘÍPRAVÁŘ/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle domluvy, - Požadujeme: praxi v oblasti auto lakýrnictví, znalost přípravy vozidel před lakem, auto lakování, dokončovací práce po laku, řidičský průkaz skupiny B, samostatnost, sebereflexe, pečlivost, - Nabízíme: náborový příspěvek, příspěvek na stravování, profesní vzdělávání, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: lukas.sodomka@ditelogistic.cz, nebo volejte na tel. č. 602 536 471 p. Sodomka. Pracoviště: Dítě logistic s.r.o. hk, Kladská, č.p. 1082, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Lukáš Sodomka, +420 602 536 471.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 21 300 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou na 1 rok s možností prodloužení, nástup možný ihned, - Požadujeme: VOŠ/VŠ vzdělání dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, doložení dokladu o dokončeném studiu, doložení očkování proti hepatitidě B, znalost sociální problematiky, odbornou praxi při jednání se zájemcem o službu (min. 2 roky), orientace v platné legislativě v sociální oblasti, znalost práce na PC ( Excel, Word, Outlook, internet), zdravotní způsobilost a trestní bezúhonnost, řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič), komunikační a organizační dovednosti, schopnost samostatné práce i týmová spolupráce, pozitivní přístup k práci i lidem, zodpovědnost, pečlivost, pružnost, ochota učit se novým věcem, - Nabízíme: stabilní zázemí veřejného poskytovatele registrovaných sociálních služeb, jednosměnný provoz (pružná pracovní doba), příjemné pracovní prostředí, odměňování dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. v platném znění v návaznosti na vnitřní platový předpis; po zapracování osobní příplatek; profesní růst; 5 týdnů dovolené; příspěvek na stravování ve vlastním stravovacím zařízení; příspěvky z FKSP na rekreaci, masáže, odměny k životním a pracovním jubileím, - V případě zájmu zasílejte životopisy na email: e-mail: ktomkova@ddhk.cz nebo volejte: Tomková Kamila Mgr., tel.: 724 238 171 PO - PÁ 8:00 - 15:00, - Uzávěrka přihlášek 31.7.2018. Pracoviště: Domov u biřičky, K Biřičce, č.p. 1240, 500 08 Hradec Králové 8. Informace: Kamila Tomková, +420 724 238 171.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Operátoři velínů montážních linek OPERÁTOR/-KA VÝROBY V NEPŘETRŽITÉM PROVOZU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OPERÁTOR/-KA VÝROBY V NEPŘETRŽITÉM PROVOZU, - PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, - Náplň práce: samostatná práce v nepřetržitém provozu v jedenáctihodinových směnách (6-18, 18-06), sledování parametrů, evidence výrobků, jedná se o fyzicky náročnou práci, - Nabízíme: práci ve stabilní české společnosti, možnost zaučení, zajímavou práci ve výrobě, ohodnocení dle odvedené práce, příplatky za odpolední a noční směny, příspěvek na stravování (stravenka 75 Kč za odpracovaný den), měsíční odměna za pracovní kázeň ve výši 1200 Kč, životní nebo penzijní pojištění. Příspěvek na kartu Multisport, - V případě zájmu zasílejte: Oberreiterová Dana, tel.: 724 155 751, 495 408 509, e-mail: oberreiterova@elceram.cz. Pracoviště: Elceram, a.s., Okružní, č.p. 1144, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Dana Oberreiterová, +420 724 155 751,495 408 509.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Osm let dotačního portálu kraje

Ladislav Martan.

Rozhodl Martan střelou od tyče

Na Jičínsku nadstandardní výnosy

Královéhradecko, Žlunice - Nadstandardní výnosy, tak hodnotí sklizeň prvních letošních plodin ředitelka podniku Agro Žlunice Jana Pokorná.

Mají cukrovku, ale nejsou z cukru

Královéhradecko, Jičínsko - Čtyřiatřicet dětí s diabetem ve věku 6 až 13 let z Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Středočeského kraje a Prahy tráví společně týden tři kilometry od hradu Kost v Českém ráji.

Vodu z Kalíšku si radši převařte

Královéhradecko, Dachova - Pokud se vydáte od koupaliště Dachova po žluté turistické značce, za pár minut dorazíte na místo, kde se nachází pramen Kalíšek.

Do Roškopova se vracejí jako domů

Královéhradecko, Roškopov /FOTO/ - Další z dílen přivítala v tomto týdnu děti z celé republiky. Originální roškopovský tábor je tak oblíbený, že během hodiny jsou většinou všechny dílny zabukovány.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT