Synodní rada Českobratrské církve evangelické pořádá ve svém zdejším zařízení J. A. Komenského dětské tábory. Pravidelně se jich účastní i děti našich krajanů z Ukrajiny.

Tématem tábora je starý ŘímTento týden zde pobývá 22 dětí, z nichž jedenáct je našich krajanů z vesnice Bohemka, která leží asi sto kilometrů od Oděsy. Volyňští Češi ji založili v roce 1905. Jak nám řekl jeden z vedoucích tábora Ladislav Chladil, hlavním tématem táborového programu je starý Řím a počátky křesťanství. „Děti mají za úkol zachránit otce, který byl neprávem nařčen z podvodu. Obchodoval s otroky, ale na lodi došlo k nehodě a otroci, kteří byli křesťany, ho zachránili. On je koupil a pustil na svobodu,“ vypráví další vedoucí Daniela Stolařová.
Už poněkolikáté je v Bělči 26letá Alena Andršová z ukrajinské Bohemky. „V naší vesnici působí Českobratrská církev evangelická. Do Čech, vlasti našich předků, jezdíme velmi rádi,“ vypráví. Šestnáctiletý Vitalij Krivoručenko je z vesnice Pervomajsk a jeho maminka je Češka. „Na táboře v Bělči jsem už podruhé, je to tadymoc fajn.“ Ola Sverdlová je zde i se svým starším bratrem Dimtrijem a také oni Běleč už dobře znají. „Česky mluvit i psát mne už v šesti letech naučila babička Anna Švarcová, zpívá nám i české písničky. U vás se mi moc líbí, hlavně příroda, výborné jídlo i lidé. A vůbec je to tady lepší než na Ukrajině. Nejvíc nás těší milá pozornost, jakou nám tady všichni projevují a snaží se pomáhat. Jsme tu vlastně doma,“ svěřila se Ola.