Podobně na tom jsou i další organizátoři. „Přes léto pořádáme pět turnusů a už teď jsme plní z 86 procent. Čekáme, že během pár týdnů budou naplněné všechny běhy,“ uvedl Václav Machač, šéf hradeckého Studia aktivní rekreace.

„Letošní léto máme už naprosto obsazené,“ přisvědčil Jiří Kovařík z Vysokého Mýta, který stejně jako Machač jezdí s dětmi na Broumovsko.
Nápor hlásí desítky provozovatelů letních táborů. A v tom se také podle mnohých skrývá největší kámen úrazu: na dětských rekreacích se snaží zbohatnout řada „rychlokvašených“ podnikatelů a rodiče si v nepřeberné nabídce neumější vybrat ty kvalitní.

„Konkurence je opravdu velká a výsledkem jsou obrovské rozdíly v úrovni táborů. Vedle malých zájmových spolků a tradičních velkých organizací se v posledních letech vyrojila řada subjektů, které chtějí na dětské rekreaci hlavně rychle vydělat,“ podotkl Machač.
Zájem v posledních letech roste i o takzvané příměstské tábory, které jsou určitou prázdninovou náhradou školních družin. Děti v nich tráví jen dny, přes noc spí doma. Což rodiče vyjde podstatně levněji.

„Letos jsme se jej rozhodli také otevřít. Děti budou mít možnost si například procvičit angličtinu,“ sdělila ředitelka Domu dětí a mládeže v Žamberku Alena Němcová.

Zájem roste rovněž o tábory na Slovensku. Naopak méně dětí se letos přihlásilo na pobyty v Chorvatsku kvůli tamějšímu letošnímu zdražení.