Letní tábory a dětské rekreace nejsou vždy pro rodiče zárukou kvalitních služeb. Kličkou v zákoně, která tak umožňuje menším táborům fungovat i bez náhlášení příslušné hygienické stanici, je slovní spojení

„méně než 30 dětí“.

Pokud se počet přihlášek nepřehoupne přes stanovenou hranici, pak hygienická stanice kontroluje jen ty, které se jí přihlásí dobrovolně, nebo pokud na takový tábor přijde náhodou.

„Naší povinností je kontrolovat každý rok tábory, které máme nahlášené, ale ty menší prohlédneme buď na upozornění nebo náhodou. Rodiče si informace o táborech musí zjistit sami,“ sdělila Katarína Poláková z Krajské hygienické stanice v Hradci.

Dodala, že i zjištění této hranice, od kolika dětí je tábor kontrolován, záleží na pečlivosti rodičů.

Krajská hygienická stanice v Hradci letos zkontrolovala už více než 100 táborů. Žádný zatím nezavřela.

Podle slov Kataríny Polákové z Krajské hygienické stanice se tábory rok od roku v dodržování hygienických norem zlepšují. „Za poslední dobu jsme neudělili žádnou velkou pokutu, nebo že bychom dokonce museli tábor zavřít,“ dodala.

V tomto roce si hygienici posvítili už na více než 100 táborů a z toho byly tři menší, které nemají ohlašovací povinnost.

„Důslednost ve výběru takového tábora a zhodnocení rizik, zda bude dobře zdravotně a hygienicky zajištěn, je na rodičích,“ poznamenala Katarína Poláková.

Existují však i výjimky a organizátoři menších kempů dobrovolně pobyt nahlásí. „Děláme to tak každý rok a nečiní nám takový postup žádné potíže i přes to, že jsme táborem stanovým,“ sdělil Vratislav Appl ze skautského střediska v Chlumci nad Cidlinou.

Samotní organizátoři táborů, kterými jsou nejčastěji školy a občanská sdružení, mají s kontrolami dobré zkušenosti. „Tábory pořádáme dokonce ve dvou bězích a naštěstí jsme u hygieny vždy prošli s čistým štítem,“ prozradil ředitel Odborného učiliště v Hradci Králové Libor Mojžíš. Dodal však, že asi před rokem dostali drobné napomenutí za dovážení masa. „Hygiena požaduje, abychom ho přivezli už zmrazené, což není v těchto podmínkách možné. Proto jsme si od letošního roku nechali maso dovážet přímo z mrazíren,“ pochlubil se.

Nejvíce se kontroloři zaměřují právě na kuchyně a umývárny dětí spolu se zdravotní dokumentací.

Silvie Růčková

Tábor do třiceti dětí není zotavovací akce

Legislativa

Povinnosti osoby pořádající zotavovací akci jsou dány
1. zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění
2..vyhláškou MZ ČR č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti ve znění vyhlášky č.148/2004 Sb.)

Zotavovací akce

Zotavovací akcí je organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů, jehož účelem je posílit zdraví dětí, zvýšit jejich tělesnou zdatnost, popřípadě i získat specifické znalosti nebo dovednosti.
Za zotavovací akci se považuje i výchovně rekreační tábor pro děti (zákon č.359/1999 Sb. o sociálně právní ochraně dětí) a to i vpřípadě, že se ho účastní mladiství.

Jiné podobné akce pro děti

Při organizovaném pobytu dětí vpočtu menším nebo po dobu kratší než stanoví definice zotavovací akce, svýjimkou akcí pořádaných pro děti vpoměru rodinném a obdobném, musí osoba, která akci pořádá, zajistit hygienicky nezávadný stav zařízení, zásobování akce pitnou vodou a účast pouze fyzických osob, které splňují podmínky stanovené příslušným legislativním ustanovením.

Povinnosti pořádající osoby – ohlašovací povinnost

Pořádající osoba je povinna 1 měsíc před zahájením zotavovací akce ohlásit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví ( územní pracoviště KHS vmístě konání akce)

- termín a místo konání zotavovací akce
- počet dětí zúčastněných na zotavovací akci
- způsob jejího zabezpečení pitnou vodou
- způsob zajištění stravování účastníků zotavovací akce

 

Vpřípadě, že pitná voda není zabezpečena osobami uvedenými v § 3 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., musí být součástí oznamovací povinnosti i protokol o kráceném rozboru jakosti pitné vody. Protokol nesmí být starší 3 měsíců.

Podmínky účasti dětí na zotavovacích akcíchNa zotavovací akci lze přijmout pouze dítě, které:
a) je zdravotně způsobilé kúčasti na dané akci a podrobilo se stanoveným pravidelným očkováním, nebo má doklad, že je proti nákaze imunní, nebo že se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Zdravotní způsobilost dítěte posuzuje a posudek vydává praktický lékař pro děti a dorost, který dítě registruje. Posudek má platnost 1 roku od data vystavení, pokud během této doby nedošlo ke změně zdravotní způsobilosti dítěte.
b) nejeví známky akutního onemocnění
c) ve 14 kalendářních dnech před odjezdem nepřišlo do styku s fyzickou osobou nemocnouinfekčním onemocněním nebo podezřelou znákazy, ani mu není nařízeno karanténní opatření. Skutečnosti uvedené vodstavci b) a c) potvrzuje vpísemném prohlášení (tzv. bezinfekčnost) zákonný zástupce dítěte. Potvrzení nesmí být starší než 1 den.

Podmínky účasti fyzických osob na zotavovací akci
Fyzické osoby vykonávající na zotavovací akci dozor nebo zdravotní péči (povinnosti zdravotníka), musí být ktéto činnosti zdravotně způsobilé. Zdravotní způsobilost posuzuje a posudek vydává praktický lékař, který tuto osobu registruje. Posudek má platnost 1 roku od data vystavení, pokud během této doby nedošlo ke změně zdravotní způsobilosti fyzické osoby.
Tato povinnost se nevztahuje na profesionální pedagogické a zdravotnické pracovníky.

Fyzické osoby činné při stravování musí splňovat požadavky stanovené pro výkon činností epidemiologicky závažných §19 odst.2 a odst.3 větě první. Při prověřování znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví postupuje přislušný orgán ochrany veřejného zdraví podle §19 odst.3.

Stravování

Hygienické požadavky na provozovny stravovacích služeb jsou dány jsou dány nařízením evropského parlamentu a rady (ES) č. 852/2004 a vyhláškou č. 137/2004 Sb. o stravovacích službách.
Ve stavbách, v nichž se stravování zajišťuje jen po dobu konání zotavovacích akcí a na stanových táborech musí být zajištěny hygienické požadavky upravené v § 3 odst. 3 vyhlášky č. 106/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 148/2004 Sb.

 

Související legislativa

Vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody

Vyhláška č. 135/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity písku vpískovištích venkovních hracích ploch