Pod přísným dohledem krajské hygienické stanice se v letních měsících ocitají dětské tábory v regionu. Obavu z kontroly však nemusejí mít všichni provozovatelé.

Tam, kde se počet táborníků nepřehoupne přes magickou hranici třiceti účastníků, mají rodiče ratolestí smůlu. Organizátoři se nemusejí hygienikům vůbec nahlásit, a tak nezbývá než spoléhat na jejich poctivost.

„Podle zákona musí osoba, která akci pořádá, zajistit hygienicky nezávadný stav zařízení, zásobování akce pitnou vodou a účast pouze těch osob, které jsou zdravotně způsobilé a při přípravě stravování musí mít zdravotní průkaz. Tyto akce však nepodléhají hlášení hygienické stanici a jejich kontrola je prováděná v případě podnětů nebo výskytu infekčního onemocnění,“ upřesnila Anna Niklová z královéhradecké hygienické stanice.

Rodiče však často toto ani netuší. „To jsem opravdu nevěděla. Dcera jezdí na tábor každoročně. Zatím jsme byli spokojeni, ale je pravdou, že se jednalo vždy o rekreaci pro téměř sto dětí,“ podivila se Aneta Kovářová. Naopak na větších táborech se hygiena objevuje s železnou pravidelností.

„Každoročně k nám do areálu hygienici zavítají. Zatím jsme však nikdy nedostali pokutu a vše bylo v pořádku. Drobné nedostatky se najdou vždycky, ale ty jsme na místě odstranili,“ potvrzuje Jaroslav Sommer z táborového sdružení Eldorádo.

Krajská hygienická stanice už letos navštívila 80 dětských rekreací. Ve dvou případech byla hříšníkům uložena pokuta. „Sankci tři tisíce korun dostal provozovatel akce za to, že nezprovoznil pro personál toalety s možností mytí rukou. Tisíc korun pak hygienici uložili v případě, kdy nebyly správně skladovány potraviny,“ uvedla Niklová.

V současné době má krajská hygienická stanice nahlášeno 160 táborů. Jejich počet se však každý týden mění.