Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že nemá informace, že by se lék dnes více kupoval. Lékárníci z oblasti, kde se nákaza vyskytla, řekli, že o lék zájem není. Lékárníci z Vysokého Mýta, Chocně a Litomyšle podle zjištění ani neplánují nakoupit lék do zásoby.

"Pokud někdo bude mít zájem, lék objednáme. Zatím se nás na Tamiflu ptal pouze jeden odborník, který v Tisové pomáhá s likvidaci," řekla Petra Čelůstková z Lékárny U slunce v Litomyšli na Svitavsku. Některým lékárnám zůstal na skladě lék Tamiflu z loňského roku. Například v Lékárně U Zvonice ve Vysokém Mýtě mají podle lékárnice Vlasty Spurné zásoby na dlouhou dobu dopředu.

Chudoba varoval občany před panikou. V Česku je jedno ohnisko a podle zkušeností z loňska, kdy byla infekce potvrzena u divokých labutí, je Chudoba přesvědčen, že veterinární správa a hygienické stanice provádějí dostatečná opatření na ochranu veřejnosti. "Doufám, že lidé nebudou panikařit a běhat po doktorech kvůli předpisu, nemá smysl, aby preventivně tento lék užívali," řekl.

Mluvčí Sdružení praktických lékařů (pro dospělé) Jan Jelínek potvrdil, že se s žádostí o recept na Tamiflu ve své ordinaci dnes nesetkal. Neví ani o žádném kolegovi, který by měl takového pacienta.

Pokud by opravdu hrozilo reálné nebezpečí, že by se nákaza mohla šířit i mimo zasaženou oblast, nebo by virus zmutoval a začal ohrožovat lidi, budou přijata taková opatření, že ohniska budou zcela izolována a lidé budou pod kontrolou, řekl Chudoba.

Tamiflu patří do skupiny léků, které brání viru chřipky v šíření uvnitř těla. Pomáhá tak zmírnit nepříjemné příznaky infekce, nebo jim i předejít. Odborníci varují před zbytečným užíváním Tamiflu. V Japonsku zemřeli letos na jaře dva lidé, kteří lék brali. Existuje údajně nepotvrzená možnost, že lék může vyvolat těžkou depresi vedoucí k sebevraždě.

Obavy z ptačí chřipky se ve světě začaly šířit asi před dvěma lety, kdy se objevilo několik případů nákazy u drůbeže v Asii a později i v Evropě. U lidí se ptačí chřipka objevila v některých asijských zemích, v Evropě zatím ne, respektive neexistují o tom zveřejněné záznamy. Patogenní virus H5N1 se v těchto dnech objevil v České republice.

Odborníci mají strach, aby virus nezmutoval a nezačal se šířit mezi lidmi. V takovém případě by byl jen krůček k vypuknutí celosvětové pandemie chřipky, upozorňují.