„Jde asi o půl kilometru. Nemůžu za to, že děda půdu nepropil. Žádná varianta by moje pozemky neminula. Uvidíme, kolik dají peněz. Já v této věci nehlasuji,“ uvedl Otakar Divíšek.

Pozemky bude podle primátora vykupovat město, které je přeprodá státní firmě Ředitelství silnic a dálnic. Ta by měla silnici vybudovat.

Hradečtí radní už doporučili zastupitelům změnu územního plánu, která stavbu umožní. „Jde o zakotvení koridoru pro silnici první třídy tak, aby tam nemohl postavit nikdo nic jiného. Budeme tlačit na to, aby se začalo co nejdříve,“ řekl primátor.

Severní tangenta by měla spojit dálnici D11 s hlavním tahem na Moravu za Třebechovicemi pod Orebem. Na cestě mimo jiné rozdělí letiště a oddělí Plotiště nad Labem od Předměřic.

Původně měla silnice rozpůlit Pouchov. Pro velký odpor obyvatel se však radnice rozhodla jinak. „Projektanti namalovali do mapy čáru, ale asi si neuvědomili, že je to až 500 metrů. Měly se bourat desítky domů, teď se nemusí bourat nic,“ dodal Divíšek.

Město však očekává odpor ochránců přírody. Silnice by měla vést přes dnešní slepá ramena řeky Labe u letiště, takzvaná Ornstova jezera.