Už několikrát se hradecká radnice chystala na potřebnou rekonstrukci Velkého náměstí. Příští rok skutečně stavební stroje na tento zanedbaný kout města dorazí, ale s rekonstrukcí zdejšího tankodromu to nebude mít nic společného.

Opravu totiž nepotřebuje jen samotná plocha, ale také zdejší vodovodní, kanalizační a plynová potrubí. A i když město původně plánovalo, že tyto práce budou součástí obnovy náměstí, start rekonstrukce oddálili odpůrci záměru radnice. Ti letos v srpnu uspěli u ministerstva pro místní rozvoj, kde napadli hradeckého primátora a magistrátní úředníky pro jejich údajnou podjatost.  O rekonstrukci hradeckého náměstí bude rozhodovat stavební úřad v Hořicích.

Kdy však rozhodne o budoucnosti projektu, je ve hvězdách. „Vedoucí našeho stavebního odboru je teď ve fázi zpracovávání dokumentů," řekl Deníku hořický starosta Aleš Svoboda, který nechtěl předjímat, kdy se konečného resumé dočká i radnice hradecká. Jisté je jedno, určitě to nebude dřív, než se na náměstí vrhnou dělníci měnící potrubí. Ti se tu objeví již zkraje příštího roku. Místo jedné velké stavby se tak práce „rozdrobí" do několika menších. „Velká rekonstrukce měla všechny plánované zásahy, které s sebou ponesou pro občany omezení, spojit. Bohužel kvůli námitce společnosti Hradecká realitní, se - nikoliv naší vinou - celý časový harmonogram rozboural. Náměstí tak bude rozkopané několikrát," zní jednotně z vedení města.

Na magistrátní zdi se již léta skví vizualizace hradeckého Velkého náměstí s nadpisem: Realizace 2012 - 2014. Na dveře však už pomalinku klepe rok 2017 a po obměně centra krajské metropole není ani památky. A podle města ještě dlouho nebude.

Oprava v nedohlednu

„Zájmem vedení města je rekonstrukci Velkého náměstí udělat co nejdříve. Je nám velmi líto, že dochází k obstrukcím. Pevně věříme, že hořický stavební úřad tomu přiřadí velkou pozornost a personální kapacitu," odkázal náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich na fakt, že právě hořický stavební úřad v celé věci, po námitkách odpůrců přestavby náměstí, rozhodne.

Ani tehdy však nebude mít hradecká radnice vyhráno. U verdiktu bude záležet na tom, zda se proti němu opět někdo neodvolá.

„Podle našich propočtů, pokud ti, kteří stále přestavbu náměstí napadají, tedy Hradecká realitní, využijí všech možnosti, tak nezačneme stavět dřív než v roce 2019," uvedl náměstek Jindřich Vedlich s tím, že je to typický případ toho, kdy se soukromé zájmy upřednostňují před zájmy veřejnými. Veřejným zájmem je také oprava potrubí na Velkém náměstí. Ta měla být původně součástí rekonstrukce.

„Čekat nemůžeme"

Ovšem podle společnosti Vodovody a Kanalizace (VaK), je potrubí v tak havarijním stavu, že se nemůže čekat až do roku 2019. Oprava tak začne v březnu příštího a skončí v roce 2018. „Je to velká škoda. Celková rekonstrukce se tak nejenom prodlouží, ale i prodraží. Bohužel nemáme žádné možnosti, jak se bránit obstrukcím," dodal Jindřich Vedlich a přiznal, že město hledá i cesty, jak případné ztráty vymáhat právě od odpůrců.

K samotné opravě potrubí pak technicko-provozní náměstek VaKu Pavel Loskot uvedl: „Jedná se o zhruba 890 metrů vodovodních a odhadem 690 metrů kanalizačních řadů o různých profilech a různých hloubkách. Potrubí jsou ve špatném stavebně technickém stavu a s jejich opravou v režimu stavební úpravy už nelze otálet. Všechny opravy potrubí byly do doby rozhodnutí ministerstva o námitce součástí velké městské investice. Nyní je jasné, že obecně obnovy sítí budou muset být provedeny bezodkladně, tedy bohužel dříve než velká městská rekonstrukce."