„Mámo, já jdu do světa," říkal už v klasické české pohádce Honza uplakané matičce a s pecnem chleba opouštěl domov. Když pomineme onen pecen, podobná situace dnes není v rodinách nic neobvyklého, zvlášť pokud ratolest studuje vysokou školu.
Evropa i svět
Šance alespoň na jeden semestr vycestovat do zahraničí je totiž rok od roku vyšší, jen studentů hradecké univerzity odjedou každý rok desítky. „Loni přišel s tím, že letos na jaře odjede studovat do Drážďan. Má dobré známky a slušnou němčinu, nedivím se, že ho vybrali. Byl to docela šok, ale přece mu nebudu bránit," krčí rameny matka studenta hradecké univerzity Marie Sládková. A vedení univerzity zájem studentů potvrzuje, jen v loňském akademickém roce jim v rámci programu Erasmus nabídli vycestovat do téměř třicítky zemí. „V loňském akademickém roce zaznamenala univerzita největší zájem ze strany vyjíždějících studentů o Tchajwan, Německo a Portugalsko. Dalšími oblíbenými destinacemi studijních pobytů byly například Francie, Spojené státy americké, Španělsko, Turecko či Dánsko," uvedlo ve své výroční zprávě vedení univerzity.
Studium v Maroku?
Z evropských zemí má hradecká univerzita nejvíce smluv se svými protějšky v Polsku, široká nabídka univerzit čeká zájemce také na Slovensku, v Německu či Španělsku. Podle náměstkyně primátora pro školství Anny Maclové se určitá budoucí spolupráce rýsuje i s akademickou obcí v exotickém Maroku: „Postřehla jsem, že z jednání s marockou velvyslankyní paní Otmani se klube zájem o spolupráci dvou univerzit s tou naší."
Vedení univerzity navíc upozorňuje, že výjezdy jejich studentů se pochopitelně liší podle fakulty, kterou na UHK studují. Kupříkladu devět budoucích pedagogů vyrazilo v loňském akademickém roce sbírat zkušenosti do amerického Michiganu, 23 studentů fakulty Informatiky a managementu studovalo na Tchajwanu a šest posluchačů Přírodovědecké fakulty našlo dočasný domov v kanadském Edmontonu.
Díky programu Erasmus mohou zájemci s finanční podporou univerzity vyrazit studovat vybranou vysokou školu v zahraničí na různě dlouhou dobu. Zkoušky složené mimo domácí fakultu se jim pak většinou započítávají do celkového prospěchu, a tak nemusí studium prodlužovat.
Michaela Zumrová