„V současné době je v České republice přibližně 22 tisíc veřejných telefonních automatů, z toho je jich na Královéhradecku téměř čtyři sta,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Telefónica O2 Martin Žabka. A toto množství podle něho výrazně převyšuje obvyklé pokrytí v Evropě.

Z některých menších obcí na Hradecku však veřejné telefonní automaty pomalu mizí. Například před rokem zrušila společnost Telefónica O2, provozující síť veřejných telefonních automatů, budku ve Starých Nechanicích.

„V Nechanicích a jejich místních částech máme celkem tři budky. Je dobře, že tu jsou, a věřím, že alespoň na náměstí nám budka zůstane,“ uvedl starosta Nechanic Jiří Pechar. Právě z toho, že budky v Nechanicích stále stojí, usuzuje, že lidé těchto služeb pořád ještě využívají.

Ročně zruší Telefónica O2 řádově několik procent českých budek.

Z Klamoše odinstalovali telefonní automat před měsícem. „Původně jsme měli budku na kartu, ale z té nikdo netelefonoval, tak jsme ji nechali vyměnit za tu na mince, ale bylo to stejné. Protože se z budky málo volalo, zrušili nám ji. Myslím si však, že to vůbec nikomu vadit nebude,“ řekl tamní starosta Bohuslav Věříš. A dodal, že když se starému člověku bez mobilu něco stane, k budce si stejně o pomoc zavolat nedojde.

Přesto je právě funkce pouličních telefonů coby prostředků komunikace při voláních na tísňové linky, při krizových situacích či jako náhrada za vybitý mobilní telefon jejich provozovateli zdůrazňována.

„V nemocnicích a pečovatelských domech, kde je více zdravotně postižených pacientů, jsou telefonní budky navíc speciálně upravené,“ dodal závěrem mluvčí Žabka.

ANKETA: Používáte telefonní budky ke komunikaci i dnes?

Petr Kolář, 54 let, technik:
"Ne, ale v minulosti jsem je využíval. A myslím, že v minimálním množství by měly být pro nouzové situace na ulicích i dnes."


Bára Binarová, 27 let, na mateřské dovolené:
"Používala jsem je jako malá, když jsem neměla mobil. Myslím si však, že jsou potřeba i teď. Pořád jsou tací, kteří je využijí."


Zdena Havlíčková, 50, farmaceutka:
"Dříve jsem je využívala, když jsem neměla mobil. Na kartu jsem volala, a bylo to fajn. Alespoň nějaké by měly zůstat i teď."


Jaroslav Forejtek, 83 let, důchodce:
"Mám telefon doma, takže je nepoužívám. Na určitý obvod je prospěšné, aby budka byla. Ne každý má telefon nebo mobil."


Luci
ie Brzková, 14 let, studentka:
"Nikdy jsem je nepoužívala a myslím, že v současné době už nejsou telefonní budky potřeba. Ani netuším, kde nějaká je."


Václav Misík, 17 let, student:
"Nepoužívám je. Ale myslím, že mají význam například pro spontánní zavolání pomoci na ulici při nějaké autonehodě."


LENKA KAŠPAROVÁ