Hradecký Majáles tradičně otevírá festivalovou sezonu velkolepým způsobem. Hradečáci si již stačili zvyknout na velká jména jako jsou Chinaski, Tomáš Klus a další. Letošní ročník však organizátoři naplnili změnami. Co čeká a nemine návštěvníky Majálesu 2014?

Náramková revoluce

Honosným heslem upozorňují organizátoři na fakt, že 
v prostoru festivalu půjde platit pouze bezkontaktně čipovým náramkem, který slouží místo vstupenky. Majáles tak následuje například belgický festival Tomorrowland nebo brazilský Rock in Rio. Kromě plateb za občerstvení a zajištění vstupu navíc majálesový náramek poslouží i v rámci festivalových soutěží a při volbě nového Krále Majálesu.

Neutracené peníze vložené na náramek organizátoři do čtrnácti dnů vrátí. To se ovšem týká pouze zaregistrovaných uživatelů. Náramky bude možné zpětně registrovat ještě sedm dní po skončení.

Festival se přesouvá na sever

Ale jen o půl kilometru – Majáles opouští tradiční útočiště v Šimkových sadech a stěhuje se na louku za Piletickým potokem. Příčinou je nedostatek prostoru.

„Už v loňském roce byly Šimkovy sady i s prostorem u Aldisu kapacitně na hraně, chtěli jsme proto areál pro letošní ročník výrazně zvětšit," vysvětlil Miroslav Beránek 
z organizačního týmu.

Zábava na pěti pódiích

Organizátoři se chlubí i největším pódiem, které dosud hostilo hradecký Majáles. Kapely ale v průběhu odpoledne a večera vystoupají i na další čtyři jeviště.

Vlastní majálesová kronika

A znovu náramky. Ty registrované totiž zaznamenají, když se účastníci zúčastní volby krále, využijí služeb foto nebo video kiosku nebo zavítají na některou z atrakcí. Organizátoři slibují majitelům takových náramků zaslat jejich vlastní majálesovou kroniku.

Hvězdy na pódiu

Nejlepší na konec. Vystoupí kromě Kluse či Chinaski Monkey Business, Horkýže Slíže, Mig 21 a další.

Program hradeckého Majálesu
Začíná se v 11.45 ve 12.00 už vyráží původ z Baťkova náměstí.

Poobědová siesta: 13 hodin – otevírá se areál za Piletickým potokem, kde se majáles koná
a začíná se na pěti pódiích hrát  – 13 hodin – Electrophonix, 14 hodin – Wohnout, 13.30 hodin– Seiftiú,  14 hodin – Voxel, 13.30 hodin – PSH.

Nabité odpoledne: 15 hodin – Kromě kapel si můžete vyzkoušet všechny atrakce, např. v ČEZ Energy zóně, nebo u Excelent kontejnerů. 14.50 hodin – UDG, 16.30 hodin -Sto zvířat, 15.40 hodin – Zrní, 14.50 hodin – The Chancers, 16.30 hodin – Johny Machette, 15.40 hodin – Fast Food, 15.10 hodin – Mydy Rabycad.

Šťavnatý podvečer: 18.20 hodin – Mig 21, 17.20 hodin – Skyline, 18.20 hodin – Hentai Corporation, 17.10 hodin – Adam Mišík, 17 hodin – Madame Pepper, 18.50 hodin – VEC.

Královský večer: 19 hodin – Slavnostní vyhlášení Miss a Krále Majáles. 20.20 hodin – Tomáš Klus, 19.20 hodin – Mandrage, 20.20 hodin – Horkýže slíže, 19.20 hodin – Midi Lidi, 20.40 hodin – Prago Union.

Excelentní noc: 22.25 hodin – Chinaski, 21.25 – Monkey Business, 22.25 hodin – Vypsaná Fixa, 21.25 hodin – Rybičky 48, 22.30 hodin – Majk Spirit.

Premiéra na obří akci? Studenti trému necítí

Skupina Electrophonix.Hradec Králové – Protože Majáles je slavností především studentskou, mají v programu festivalu neupiratelné místo také studentské kapely.

„Vystoupí jedna vítězná kapela z obou kategorií soutěže – to znamená jak královéhradečtí středoškoláci z Electrophonix, tak vysokoškoláci
z Seiftiú," uvedl mluvčí festivalu Robert Přinesdomů.

Kapely, jež vzešly z hlasování na stránkách Majálesu a finálového večera v AC Klubu, se mohou těšit i na produkci jedné ze svých 
písní s profesionálním producentem a pořízení videoklipu k vybrané písni zahrané na Majálesu.

„Trému necítím, už přece jenom hrajeme nějaký čas," rozptyluje obavy Václav Derner ze Seiftiú.

Obě kapely jsou trochu netradiční. Seiftiú hraje irskem inspirovaný multifolk, Electrophonix je nezvykle početným tělesem, kde najdeme violoncello vedle basskytary.

„Byla by to senzační příležitost pro naši kapelu, ukázali bychom se před celým Hradcem, a to chceme," odpovídal violoncellista Electrophonixu Tomáš Odstrčil před finále na otázku, co by pro kapelu znamenalo hrát na Majálesu. On a jeho kapela možnost ukázat se dostal, budou festival dokonce zahajovat.

David Rozsíval