Výbuchem došlo k poškození budov, výrobních technologií a rozvodu energií. Příčiny neštěstí, jež si vyžádalo dva lidské životy a víc jak deset zraněných, policie vyšetřuje. Škody jdou do desítek milionů korun.

Vyšetřování tragické události zabere několik týdnů. „V současné době je na místě tým kriminalistů a ve spolupráci s hasiči budeme pomalu odkrývat trosky a sutiny. Chytáme se pomocí speciálního zařízení z Kriminalistického ústavu Praha prozkoumat následky tlakové vlny. Na místě je i řada odborníků, kteří se vyšetřování účastní. Po nás je především důležité, abychom zajistili všechny potřebné stopy a důkazní materiály,“ sdělil mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza. Policejní šetření komplikuje rozsah exploze.

Tlaková vlna totiž plechy a další materiál rozmetala desítky metrů po okolí. „Vzhledem k tomu, že ta devastace byla obrovská, jsou fragmenty rozsety i daleko mimo objekt továrny,“ potvrdil Prouza. Poškozené objekty také prohlíží statik, který musí určit, zda při vstupu do některých budov nehrozí nebezpečí. Jak dlouho budou odklízecí práce po výbuchu pokračovat, zatím není jasné. „Je na to velmi těžká odpověď. Jedná se o tuny materiálu, nejsem schopen říci, zda to bude trvat do konce týdne nebo zda práce budou pokračovat ještě další dva týdny,“ dodal mluvčí.

Stav vážně zraněného muže, který byl po výbuchu transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové je i nadále vážný. „Jeho stav se stabilizuje, jedná se však o poranění více tělesných oblastí. Pacient leží na jednotce intenzivní péče, kde zůstane v průběhu několika dalších dnů. Je v péči úrazových chirurgů a plastických chirurgů. Závažnost stavu trvá i nadále,“ sdělil Karel Kabeláč, lékařský náměstek FN Hradec Králové.

Rudnická firma, specializující se na výrobu autodoplňků, především hadic, se na dotazy Krkonošského deníku k tragické události odmítla vyjádřit. Podle prohlášení podniku, které má k dispozici trutnovská policie, se způsobená škoda pohybuje v řádech desítek milionů korun. Vedení společnosti vyjadřuje upřímnou lítost nad vzniklou situací, postiženým zaměstnancům a jejich rodinám poskytne maximální podporu. Výroba byla zcela přerušena z důvodu vyšetřování, firma bude o znovuzahájení provozu jednotlivé zákazníky informovat individuálně.

(top, mj)