Během měsíce tak našlo uplatnění přes sto uchazečů a nezaměstnanost v okrese klesla o jednu desetinu na 3,3 procenta. Pro srovnání, vloni čekaly ve stejném období na pracovní příležitost téměř čtyři tisíce lidí. Nejhůře se pak podle statistik shání práce na Novobydžovsku a Chlumecku, ačkoliv i tam se v poslední době situace výrazně zlepšila.

Na Hradecku jsou doma podle statistik spíš ženy než muži. „V systému tržní ekonomiky nikdy nedojde k tomu, že by všichni lidé měli práci. Prostor pro další pokles nezaměstnanosti už není moc velký. Pokud to platí v celostátním měřítku při míře nezaměstnanosti kolem pěti procent, tím spíš na Hradecku, kde je míra něco přes tři procenta,“ uvedl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Asi polovinu z oněch tří tisíc nezaměstnaných prý tvoří lidé, kteří o práci ani zájem nemají. „Mnozí z nich dokonce dělají všechno pro to, aby pracovat nemuseli,“ přiznal.
„Další velkou skupinou nepracujících jsou ti, kteří o zaměstnání sice usilují, neuspokojují však poptávku trhu práce. Jejich kvalifikace není žádaná,“ dodal.

Na nižší nezaměstnanosti má v současnosti velký vliv rostoucí ekonomika a hlavně sezonní práce ve stavebnictví nebo zemědělství. Martin Horák předpokládá, že k mírnému růstu počtu žadatelů o práci by mohlo dojít na začátku července. To se očekává příchod čerstvých absolventů škol a lidí, kterým v pololetí končí smlouvy na dobu určitou.

Jitka Jelínková