Koncem července přišel předsedům všech hradeckých zastupitelských klubů zvláštní email. Generální ředitel společnosti ČEZ Teplárenská Jan Nechvátal v něm deklaroval zájem o vstup do městské teplárenské společnosti. Zároveň si posteskl nad tím, že na oficiální dopis nedostal reakci od primátora Alexandra Hrabálka (ODS). „Tento problematický dopis , mi ovšem nepřišel. Požadoval jsem proto omluvu. Té jsem se od ředitele společnosti ČEZ Teplárenská dočkal, takže považuji tuto věc za vyřízenou. Ovšem je podivné, že někdo mohl považovat dopis odeslaný prostřednictvím datové schránky za odeslaný a doručený, aniž by obdržel odpovídající elektronická potvrzení. Musím podotknout, že to mě na tom nejvíce udivilo,“ vysvětlil primátor Hrabálek.

Kroky nechápou ani další politici

Jako vysoce nestandardní hodnotí postup společnosti ČEZ Teplárenská i další politici. Podle předsedy zastupitelského klubu opozičních Pirátů Aleše Dohnala připomíná celá záležitost víc než seriózní jednání o firmě v hodnotě stovek milionů schůzi zahrádkářů. „Pošlou nabídku předsedům klubů emailem, což není zabezpečená komunikace. Napíšou, že poslali datovou zprávu městu, přitom ji neposlali. Pak se za to omluví,“ nechápe Dohnal. Předsedovi koaliční Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) Adamu Zárubovi prý přišel dopis „mimo mísu“.

Kupec se našel, prodejce chybí

Způsob komunikace ovšem není jediným problémem společnosti ČEZ Teplárenská ve snaze o koupi THHK. Jak ukazují reakce politiků napříč politickými stranami, městskou společnost především nikdo nemá zájem prodávat. „Vůbec o tom neuvažujeme, protože Tepelné hospodářství je zdravá společnost, je ekonomicky velmi efektivní a hlavně je řízena kvalitním způsobem. Nemáme k tomu tak sebemenší důvod,“ potvrdil primátor. Proti se postavila i náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO), která ještě před vstupem do politiky působila v dozorčí radě ČEZ Teplárenská. „Vůbec mě nenapadá, jaký by tam mohl být pro město a odběratele efekt,“ odmítla ideu prodeje Pourová. Podle ZPHZ jsou varováním pro město i prodeje strategických podniků z nedávné minulosti. „Ať už se jedná o parkování v Hradci nebo o vodárenskou infrastrukturu. Myslíme si, že strategické věci jako je voda nebo energie mají zůstávat ve veřejném vlastnictví,“ vysvětlil Záruba postoj nejmenší koaliční strany. . ČEZ podle mluvčí Šárky Beránkové Lapáčkové zatím oficiální reakci od města nemá. Je ale zřejmé, jaká bude.

Městská společnost THHK vydělává ročně zhruba 15 milionů. O jejím prodeji se hovořilo už několikrát. Před pěti lety nabídla opatovická elektrárna městu půl miliardy. Cena THHK stále roste. Podle primátora Hrabálka se nyní pohybuje kolem jedné miliardy korun.